Има процес на натрупване на разочарование и оформяне на представа за истина, която на пръв поглед не се вижда и това е начинът на управление в здравеопазването. Не се спазва принципът, че здравеопазването няма цвят, сблъскват се партийни интереси, това много затруднява управлението на системата.
Това каза министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков в предаването Твоят ден” по NOVA NEWS по повод решението му да не остава на поста след ротацията.
В здравеопазването през годините се наляха страшно много средства, но особен ефект за пациентите няма. Трябва да има силен екип в Министерството на здравеопазването и той да бъде подкрепян от Комисията по здравеопазването и по-малко от политическите партии, коментира министърът.
По думите му най-трудният момент в мандата му е бил когато е трябвало да се раздели с един от заместниците си.
"Аз много разчитах на него, за да можем да проведем реформа в ключови аспекти на здравеопазването, тъй като неговата експертиза беше много важна, но такова решение беше взето и аз трябваше да го приема", каза Хинков.
Той добави, че не е усещал подкрепа в политическата сила, която го е номинирала за министър и цитира случай, в който депутат от "Да, България" е заявил, че коалицията ДБ е издигнала само един министър, пренебрегвайки факта, че Хинков е кандидатура на ДСБ.
Според него случаят с "Пирогов" е един от примерите за политически натиск върху него.
Абсолютно заставам зад уволнението на директора на "Пирогов". Резултатите от вътрешния одит на министерството бяха грубо оспорени от председателя на Комисията по здравеопазване и от директора на болницата. Проблемът там е в управлението. Ако министърът е установил сериозни нарушения би трябвало да отстрани директора. Аз направих това и резултатът беше страшен скандал, бюджетът на държавата беше застрашен, настъпих оголен нерв, каза здравният министър.
Той коментира и проблема със заплащането на онколекарствата с аргумента, че причината за големите разлики в цените е в закона.
"Трябва да продължим за говорим за това, че частните болници също трябва да правят обществени поръчки – иде реч за лобизъм, определени влияния в парламента. Мнозинството блокира вземането на решения", заяви Хинков.
По думите му след около месец, когато натрупа летателни часове, медицинският хеликоптер ще може да се използва. Той коментира и критиките, че хеликоптерът, който пристигна, не може да работи с лебедка.
Планинското издирване е съвсем друг вид дейност. Когато има пострадал, може да се ползва хеликоптер като линейка, но лебедката създава риск за него. За да се ползва хеликоптерът в планински условия, трябва да има медицинска нужда, заяви проф. Христо Хинков.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)