Гръцки учени разработват чатботове за намаляване на вредата от тютюнопушенето чрез преминаването към бездимни алтернативи

Ружа Райчева 27 септември 2024 в 11:10 26005 0

Електронна и запалима цигара - избор

Снимка Getty Images

Електронна и запалима цигара

С навлизането на вейпинга намалява тютюнопушенето сред световното население, сочат данни, събрани извън контролираната среда на клиничните проучвания. До този извод достигнаха здравни експерти по време на Global Tobacco and Nicotine Forum (GTFN) в Атина, Гърция.

Основателят на Центъра за ускорено намаляване на вредите проф. Рикардо Полоса от Университета на Катания заяви, че данните от човешкото поведение в ежедневието могат да помогнат за разбиране на ползите и рисковете от даден продукт. Подобни изследвания се наричат "Real world evidence” (RWE) - в превод “данни от реалния свят”, които се получават на база анализ на данни извън контролирана среда. Всъщото време информацията от истинската среда подкрепят рандомизираните контролирани проучвания, което дава допълнителна увереност в научните заключения.

Проф. Рикардо Полоса

За разлика от рандомизираните контролни изпитвания, които са строго регламентирани, данните от реалния свят са базирани върху цялостни проучвания на населението, стъпвайки на електронни здравни досиета, застраховки, административни данни и др., обясни проф. Полоса.

Рандомизираните контролирани клинични изпитвания показват, че електронните цигари могат да бъдат полезен инструмент за отказване от тютюнопушене. На свой ред RWE дават представа за това как даден продукт се представя в реална среда.

“RWE всъщност потвърждават това, което вече е било показано в рандомизираните контролирани изпитвания - може да се наблюдава успеваемост при отказването от тютюнопушене чрез преминаването към бездимни алтернативи. RWE са полезен инструмент за потвърждаване на данните от рандомизираните проучвания”, заяви проф. Рикардо Полоса.

Той изтъкна, че рандомизираните контролирани изпитвания не могат да се провеждат сред младежите, но за сметка на това учените разполагат с предостатъчно данни от реалния свят за тази възрастова група.

Според проф. Полоса с помощта на RWE може да се измери поведението на потребителите и начина им на употреба на даден продукт - например да се измери двойната употреба (на традиционни цигари и електронни едновременно) в реални условия, а не чрез рандомизирани клинични изпитвания, при които участниците са задължени да използват само един продукт.

Мария Гогова

Вицепрезидентът и главен директор по науките в Altria Client Services Мария Гогова подчерта, че RWE може да подобрят разбирането ни за потенциалния риск на алтернативите без тютюнев дим и да се изгради здрав мост към епидемиологията, стъпвайки върху данните за световното население. Тези данни помагат за по-добро разбиране на тенденциите в потребителското поведение.

Разбирането на разпространението на употребата на тютюн е първият показател за потенциалното въздействие, което даден продукт без тютюнев дим може да окаже върху населението.

“Средностатистическата картина в САЩ също се променя - от множество източници на данни виждаме постоянно намаляване на разпространението на тютюнопушенето и увеличаване на вейпинга. Виждаме, че тази тенденция изглежда се ускорява успоредно с разпространението на вейпинга”, посочи Гогова.

Ако разгледаме тези данни сред различните възрастови групи обаче виждаме, че общите данни за населението се определят предимно от по-младото население - под 14 години, докато възрастните над 40 години продължават да пушат и не се адаптират към вейпинга.

“Това е изключително важно, защото това са хората, които са изложени на най-висок риск от заболявания, свързани с тютюнопушенето, и преждевременна смърт”, предупреди Мария Гогова.

По думите ѝ възприемането на риска се свързва с употребата на тютюн като цяло - то също може потенциално да повлияе на поведението при преминаването от тютюн към вейпинг.

Данните от проучване сочат, че възрастните, които пушат и вярват, че никотинът е основната причина за рака, са 4 пъти по-малко склонни да преминат към алтернативи без тютюнев дим, отколкото тези, които имат различно възприятие за никотина, обясни експертът. “Ето защо разбирането на потенциалните причини за тези различия сред населението е много важно за въвеждането на по-широки стратегии за намаляване на вредите от тютюнопушенето”, заяви Мария Гогова.

Директорът на отдел „Поведенчески и клинични науки“ в лаборатории JUUL Джем Ли допълни, че RWE по същество са проучвания на “хора в дивата природа“, което може да бъде един много хаотичен процес.

Джем Ли

“Не можем да контролираме хората, но можем да ги наблюдаваме и да ги караме да ни докладват. Това представлява голямо предизвикателство по отношение на качеството на тези данни”, разясни Ли.

Много от източниците на данни в RWE са административни и по замисъл не са насочени към намаляване на вредите от тютюнопушенето, което поставя под въпрос тяхната достоверност.

Тютюнопушенето и излагането на тютюнев дим са по-разпространени сред уязвимите и маргинализирани социални групи. Другите разграничения при изследването на употребата на тютюн сред населението са пол, социално-икономически статус, расова/етническа принадлежност и здравословно състояние, обясни Джем Ли.

Тя акцентира върху неравнопоставеността в здравеопазването и изрази радост от факта, че FDA (Американската агенция по храни и лекарства) си поставя за цел да се противопостави на негативната тенденция в това отношение през следващите 5 години.

Доц. Константинос Пулас

Доцентът по биохимия във факултета в Патра и ръководител на Института за научни изследвания и иновации Константинос Пулас се фокусира върху това как изкуственият интелект (ИИ) може да играе ключова роля за намаляване на вредата от тютюнопушенето и как може да генерира RWE.

“Живеем в ерата на данните. С помощта на ИИ можем да идентифицираме риска и да го използваме за персонализирани интервенции при тютюнопушене”, коментира доцент Пулас.

Вече съществуват множество мобилни приложения, които помагат на хората да се откажат от тютюнопушенето. На свой ред в лабораториите на Университета в Патра учени, сред които и доц. Пулас, разработват чатботове, които са по-добре захранени с информация относно намаляването на вредите, за разлика от стандартния чатбот - като ChatGPT.

“Това са чатботове, които могат да помогнат за спиране на пушенето. Използват естествен език, за да създават естествен диалог с всекиго. Идеята ни е да се разработи алтернативен чатбот, който да е по-малко „повлиян“ по отношение на тютюнопушенето с информацията, с която е бил захранен”, обясни преподавателят.

“Бъдещето е тук - ние сме в състояние да разработим собствен изкуствен интелект, който да помогне за разбирането на данните от реалния свят”, добави доц. Константинос Пулас.

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2023 г. Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице