Д-р Здравка Тодорова: Лекарството не работи, когато не се приема редовно

Терапията при дефицит на растежен хормон не бива да прекъсва, защото пропускаме ограничения период за израстване на детето, казва педиатърът и детски ендокринолог от Клиника по детска ендокринология, СБАЛ по детски болести "Проф. д-р Иван Митев"

OFFNews 22 август 2024 в 09:00 25829 0

д-р Здравка Тодорова

Снимка Личен архив

д-р Здравка Тодорова, педиатър, детски ендокринолог

Д-р Тодорова, какво представлява дефицитът на растежен хормон?

Човешкият растежен хормон е белтък, който се синтезира, натрупва и секретира от предния дял на хипофизната жлеза. Различни състояния или заболявания могат да доведат до дефицит на растежен хормон: вродени, резултат от генетични мутации или структурен дефект в мозъка. Понякога причината не е известна. Клиничната картина може да варира значително, но общото е забавяне на растежа, нисък ръст и отлагане на съзряването, несъответстващи на хронологичната възраст на детето.

Какви са възможностите за лечение на това заболяване у нас досега?

В България имаме традиция от повече от 30 г. в лечението с рекомбинантен човешки растежен хормон (рчРХ). Основателите на Клиниката по детска ендокринология на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ и наши учители първи в страната през 1993 г. започват да прилагат рчРХ при деца с дефицит на растежен хормон. Първоначално рчРХ се е прилагал като мускулна инжекция 3 пъти седмично, а от 80-те години на миналия век - като ежедневни подкожни инжекции.

С какви проблеми най-често се сблъскват малките пациенти и техните родители?

Част от пациентите не изпитват проблеми при приложение на ежедневни инжекции, най-вече поради подобренията в инжекционните устройства през последните години. За останалите обаче ежедневните убождания са неудобна, болезнена процедура не само за малките пациенти, но и за техните родители. При тийнейджърите често се наблюдава умора от лечението, отричане на диагнозата и др.
Да не забравяме и изискваниятата за съхранение и транспортиране при ниска температура, необходимостта от помощ при инжектиране, фобия от игли.

Възможно ли е пропускане на инжекции - колко често, по какви причини?

Както при всяко заболяване, започнатото лечение не бива да се прекъсва. Всяка пропусната доза влошава резултата. Децата имат времеви диапазон на растеж. При дефицит на растежен хормон имаме години на намален растеж и нисък ръст, но също и определено (понякога кратко) време да наваксаме изоставането. Особено важна е първата година, когато има изразена чувствителност на растежните зони. Колкото по-дълго продължава лечението, толкова по-често се наблюдава пропускане на дози и дори предсрочно прекратяване на терапията.

Върху какво работи световната наука, за да спести болката на малките пациенти?

Освен добре познатата и доказала своята ефикасност и безопасност терапия с ежедневно приложение на рчРХ, световната наука разработва и форми за лечение, които да намалят емоционалния товар върху пациентите и семействата им, свързан с ежедневните инжекции, и да позволят лесно придържане към режима на приложение. В САЩ и в Европа вече са достъпни лекарствени продукти, които се прилагат чрез подкожна инжекция веднъж седмично. В процес на разработване са дългодействащи молекули на предшественици на растежния хормон, пептиди, генна терапия.

Съдържанието на настоящия материал е непромоционално по характер, с образователна цел и е в съответствие с приложимото законодателство в страната. Материалът може да съдържа обзор на една или повече научни публикации. Авторските права върху тези публикации принадлежат на съответните им притежатели и съдържащите се в тях данни, мнения, становища и препоръки са на техните автори. Материалът може да съдържа един или повече линкове към информационно съдържание, разработено и притежавано от трета страна/трети страни, за което Пфайзер България не може да носи отговорност.

PP-UNP-BGR-0078/август 2024 г.

Пфайзер Люксембург САРЛ клон България
бул. “Цариградско шосе” 115 M, Европейски търговски център, сграда Д, етаж 4, София 1784, България; Тел.: +359 2 970 4333

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA