Д-р Симидчиев: Намираха ''вратички'' в забраната на райския газ, сега законът е по-строг

OFFNews 05 август 2024 в 11:12 2005 0

Александър Симидчиев

Снимка БГНЕС

д-р Александър Симидчиев

Първоначално забраната беше да не се продава райски газ на лица под 18 години, но търговците намираха вратичка и при проверка казваха, че е за лица над 18 години. Сега законът е по-рестриктивен. Това каза по БНР пулмологът и депутат от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев.

Според приетата на първо четене забрана, райски газ не може да се продава на никого и контролът е по-лесен. Ако не е за медицински нужди и хранителната промишленост, всичко е забранено. Преди измисляха механизми за оправдание, сега вече не. Има и още стъпки, поне още 2 законодателно, за да ги ограничим. Но аз винаги съм бил привърженик на позитивна мотивация. Забранителните мерки са ефективни, но по-смислено е, когато провеждаме обучителна програма. Здравето да влезе в началното обучение между 1 и 5 клас по всички въпроси, коментира лекарят.

Въвеждат се и нови глоби за нарушение на тези забрани, които започват от 5000 лв., а при повторно нарушение стигат до 20 000 лв. Когато нарушението е извършено от едноличен търговец или фирма, санкциите са още по-големи - от 20 000 лв., а ако нарушението е извършено в заведение, както често става, наказанието ще е имуществена санкция между 30 и 40 хил. лв. и затваряне на обекта.

Според него проблемът в България винаги е бил с устойчивостта на това, което се прави. "А тук сме устойчиви, ето закона за райския газ. Променяхме го 3 пъти и ставаше все по-рестриктивен“, предупреди д-р Симидчиев.

Той коментира и забраната на вейповете, която мина на първо четене в парламента. С нея се ограничава продажбата на вейпове както с никотин, така и с плодови аромати.

Виждаме какво се случва в дългия път на тютюнопушенето, винаги започва с алтернативи за достъп. Навикът да държиш нещо в устата и инхалираш, и съчетано с плодовия вкус, много деца психологически свикват да ползват подобни устройства, е лесна стъпка да се сложи никотин и да „завърже“ децата. Защото към никотина се развива зависимост, и така може да се изчисли колко пари ще направят в никотиновата индустрия. Това, което в държавата влиза като акциз, не е дори 1/3 от това, което харчи за увредени хора от никотина, коментира д-р Симидчиев.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице