Болницата в Горна Оряховица е пред фалит

OFFNews 28 April 2026 в 11:49 2010 1

Снимка Скрийншот

МБАЛ "Св. Иван Рилски", Горна Оряховица

Управителят на МБАЛ "Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица д-р Иван Иванов и мениджърският екип на лечебното заведение са за продажба на лечебното заведение. Това заявиха д-р Иванов и завеждащите няколко отделения на пресконференция във Велико Търново, предаде агенция Фокус.

Те са категорични, че ако не бъде продадена, болницата ще фалира.

Съдбата на структурата ще бъде решена на редовното заседание на ОбС – Горна Оряховица, което ще се проведе в четвъртък. Тогава трябва да стане ясно дали лечебното заведение ще бъде включено в общинския списък с обекти за приватизация.

Д-р Иванов отчете, че над 77% от приходите на болницата отиват за заплати, а останалите 33% се разходват за ток, вода, консумативи, медикаменти. Обясни, че финансовото състояние за момента е стабилно, но постоянно напускат добри специалисти, което в скоро време ще доведе до кардинална липса на кадри, каквато всъщност има и към момента.

"За последните 10 години болницата е получила от Община Горна Оряховица 986 хиляди лева за апаратура, а за сравнение през същия перидо болницата е отделила собствени средства, въпреки лошото финансово състояние, 1 230 000 лв. за апаратура. Даренията са в размер на около 500 хиляди лева“, обясни управителят.

Извършени са и частични ремонти с финансиране от ЕС, но те са крайно недостатъчни. Изготвени са и три проекта за внедряване на мерки за енергийна ефективност, но те не са реализирани, по думите на д-р Иванов, заради принципала в лицето на Община Горна Оряховица. Той изрази мнение и, че интересът за постигане на качествена дейност е бил много по-голям в самата болница, отколкото при собственика – Общината.

"Всичко това кара специалистите да напуснат. Затова и предложил на принципала – кметът и Общински съвет – Горна Оряховица да се потърси частен инвеститор. Процесът беше дълът, продължи над 2 месеца. Сега вече има официално намерение, в което размерът на предвидените инвестиции и цялосното развитие са в 10 пъти по-големи от направеното от Общината до момента“, обобщи д-р Иван Иванов.

Той разби и няколко мита около лечебното заведение. Първият е, че то трябва да изпълнява активно социални функции, но управителят обобщи, че това е задача на социалните услуги, а болницата не е хоспис. Във връзка с доплащанията за определени услуги, които според хората ще са много високи, ако болницата стане частна, той бе категоричен, че те са регламентирани с Наредба и важат за всички лечебни заведения, независимо от собствеността им.

"Аз бих бил най-щастливия ако следващият управител се занимава с развитие и стремеж към по-високо качество на болничната медицинска дейност, а не към ежемесечна борба за оцеляване“, каза още д-р Иванов.

По думите му, при реализиране на инвестицията, всички отделения ще се запазят. Към момента те са 12. В МБАЛ "Св. Иван Рилски“ работят общо около 250 души.

Голяма част от лекарите и медицинските специалисти заявиха, че "оставките са в джобовете им“.

Д-р Стоян Владински, завеждащ Отделението по анестезиология и интензивно лечение обясни, че "поради персонални промени“ приходите на болницата ще намалеят в следващите 1-2 месеца.

"Това ще доведе до финансово напрежение и може би невъзможност за изплащане на заплати. Това ще доведе и до напускане и смяна на работни места на персонала. Това, според мен, ще доведе до спирала, която ще доведе повече до влошаване напрежението и в един момент – до закриване“, категоричен е д-р Владински.

На въпрос какви са персоналните промени, той каза, че една от тях е депозираната оставка на завеждащият Първо вътрешно отделение д-р Илко Костурков, както и оставки на други специалисти.

Д-р Иванов прогнозира, че проблемът ще стане областен, защото в болницата в Горна Оряховица се лекуват пациенти не само от Великотърновска област, но и от съседните.

Той призова към адекватни и конструктивни решения.

В четвъртък - 30 април от 8:30 часа пред сградата на Община Горна Оряховица ще се проведе протест под надслов "Не пипайте болницата в Горна Оряховица. Здравеопазването не е стока". Хората се обявяват срещу продажбата на МБАЛ "Свети Иван Рилски - Горна Оряховица“ ЕООД и прилежащия "Диагностично консултативен център“ ЕООД.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Българското оръжие за Украйна