Аркади Шарков: Близо 450 млн. лв. годишно отиват за лечение на инсулти

OFFNews 09 June 2025 в 08:48 1398 0
Аркади Шарков

Снимка БГНЕС

Аркади Шарков

Един от най-големите разходи на държавата както в социален, така и в здравно-икономически аспект, са инсултите. Това заяви пред БНР здравният икономист от Експертния клуб за икономика и политика Аркади Шарков. По думите му около 400-450 млн. лв. на година от клиничните пътеки отиват за лечение на инсулти.

Шарков е член на УС на Фондация "Съвет за мозъчно здраве", която днес организира дискусия на тема "Мозъчното здраве – глобален приоритет".

Дискусията е част от поредица за мозъчното здраве, която касае черепно-мозъчните травми, мозъчните заболявания, онкологичните заболявания на мозъка, психичното здраве, неврологичните заболявания, инсултите и всичко, което обхваща мозъчното здраве.

Късното лечение на инсултите и липсата на информация за това как може да бъде хванат бързо, в най-ранен стадий, е един от основните казуси, които стоят пред системата, посочи той. По думите му около 400-450 млн. лв. на година от клиничните пътеки отиват за лечение на инсулти. Това са 5% от бюджета на НЗОК, изчисли Шарков и отбеляза, че това е огромно количество сравнено с държавите в ЕС.

Времето е мозък: Само двама от десет души с инсулт стигат до болница навреме

В глобален план годините живот с увреждане са три пъти повече в България отколкото в света, когато говорим за инсулти, добави той и заяви, че това трябва да ни е сигнална лампа. По думите му инсултите у нас намаляват като брой, но все пак в ЕС сме на едно от последните места по отношение на диагностика, навременно лечение и рехабилитация.

Експертът посочи, че към момента се работи по Национален мозъчен план по отношение на изсветляване и стратегическо планиране на действията, които целят да намаляват негативните ефекти от мозъчните заболявания.

Доц. Калпачки: При инсулт най-важно е максимално бързо да стигнете до болница

Очаква се през септември да представим плана и да се обсъди с Министерството на здравеопазването и Министерския съвет неговото приемане и стандартизация спрямо държавните политики на национално ниво, за да синхронизираме политиките на България с тези в ЕС, коментира той.

Според него приемането на еврото едва ли ще се отрази по някакъв начин на мозъчните заболявания.

За протестите на здравните работници, Шарков изказа мнение, че това са справедливи и поколенчески протести.

"Много години се тупа топката по отношение на Наредбата за специализацията, която цели в немалка степен да изкара специализантите от режим на крепостничество на част от лечебните заведения".

По думите му обаче заплатите в сектора зависят от продуктивността на лечебното заведение. Болниците в България са около 350, което ни прави на първо място в Европа по болници на глава от населението, изтъкна той.

"Парите са един аспект, другото е възможността за израстване в професията, третото е инфраструктурата", смята здравният експерт.

Цените на лекарствата са строго контролирани, подчерта още той и добави, че те са едни от най-ниските в ЕС. Според него това няма да се промени след приемането на еврото. По думите му обаче тези цени имат друг проблемен аспект - международната търговия.

"Изродщина" - така Аркади Шарков коментира казуса с "домовете на ужасите" за възрастни хора в село Ягода. Той е уверен, че това не е единственото такова място. Според него е нужно да има централизиран подход за грижата и лечението на тези пациенти. По думите му трябва да се замислят близките на тези хора, а от друга страна - и институциите.

Проверяващите, когато нямат подкрепа на МВР, не могат да направят нищо, коментира Шарков. Проблемът е, че тези места подлежат на чисто лицензионен режим и те се проверяват само при сигнал, изказа мнението си той. Според него те трябва да подлежат на постоянен контрол.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Георги Клисурски за държавните мерки за цените: Да се действа внимателно, за да няма обратен ефект