Тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) остави в сила решението на Военно-апелативния съд да бъдат оправдани обвинените за взрива в столичния квартал "Челопечене" през 2008 г. Решението е окончателно.
Мирослав Митов е признат за невиновен за това, че в периода от 8 август 2005 г. до 3 юли 2008 г. като началник на Базата за утилизация на бойни припаси в поделението в Челопечене не е изпълнил служебните си задължения, като не е организирал и не е ръководил противопожарната защита.
Оправдан е и Димитър Петров за това, че в периода 1 октомври 2006 г. – 3 юли 2008 г. като зам.-командир на бригада „Логистика“ не е организирал съхранението на бойните припаси в складовете, хранилищата и местата за съхранение на боеприпаси в поделението.
С присъдата Румен Цоков е признат за невинен за това, че за времето от 1 юни 2006 г. до 3 юли 2008 г. като зам.-началник на Генералния щаб на армията по ресурсите не изпълнил задълженията си по служба и от това са настъпили тежки вредни последици.
Тричленният състав на ВКС приема протеста за неоснователен. Върховните съдии пишат в мотивите си, че Военно-апелативният съд е отговорил на всички отправени към първостепенния акт възражения, давайки им убедителен и ясен отговор. Мотивирано се е произнесъл и по исканията на прокурора за допълнителни източници на доказателства. Според съдебния състав на ВКС от съществено значение за изхода на делото са заключенията на пожаро-взриво-техническите експертизи.
Повторната комплексна експертиза, изготвена от 7 вещи лица, не допуска възможността за самозапалване вследствие на овлажняване на бойните припаси и пиротехнически смеси в складираните изделия. Експертите стигат до извода, че "самозапалването" може да се осъществи чрез външна намеса (целенасочена човешка дейност), но не и случайно.
Върховните съдии не се съгласяват и с доводите на прокуратурата, че въззивният съд е нарушил закона, като неправилно е възприел, че Правилникът за складовете и базите за съхранение, производство, ремонт, разснарядяване и унищожаване на бойни припаси, взривни вещества и барути в Българската армия не е бил действащ нормативен акт.
ВКС констатира, че на 28 декември 1982 г. е издадена заповед на министъра на народната отбрана армейски генерал Добри Джуров, чието съдържание е "Обявяване на правилник". Съобразно действащата към онзи момент Конституция министрите и ръководителите на други ведомства издават правилници, наредби, инструкции и заповеди, като правилниците, наредбите и инструкциите влизат в сила три дни след обнародването им в "Държавен вестник".
В случая министърът е издал заповед, но нейното съдържание и цел са единствено насочени към обявяване на коментирания правилник, който е следвало да бъде обнародван в "Държавен вестник", но това не е сторено и така лишава правилника от законосъобразно негово действие и съответно от възможността да се претендира спазване на разписани с него правила, респективно нарушението им да ангажира нечия отговорност.
ВКС обобщава, че към момента на инкриминираните и на тримата подсъдими деяния не е бил налице "ръководен документ", неизпълнение на задължения по който да доведе до съставомерност на деяние по чл. 387, ал. 2 вр. ал. 1 от НК за всеки един от тях.
При взрива във военен склад в Челопечене през 2008 г. районът е разтърсен от повече от 50 експлозии. В цеха в този момент има 2500 т боеприпаси и около 20 т тротил. Жителите на околните села бяха евакуирани. Нямаше загинали при серията взривове.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)