Върховният административен съд отмени решението на Административния съд София – град и върна делото за отнемане лиценза на "Еврофутбол" ООД за ново разглеждане от друг състав на АССГ.
Първоинстанционният съд е отменил решението на Държавната комисия по хазарта (ДКХ), с което за срок от 3 месеца се отнема лицензът за организиране на хазартни игри за залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета.
ВАС смята, че съдът е постановил решение, без да са изяснени факти и обстоятелства и без да са обсъдени становищата на страните в тяхната цялост. Така е допуснато съществено нарушение на правилата. Поради това обжалваното решение е неправилно и трябва да бъде отменено, а делото - върнато за ново разглеждане. При него съдът следва да установи всички факти и обстоятелства от значение за решаване на делото, като за тази цел събере необходимите доказателства и ги обсъди в тяхната съвкупност.
По закон ДКХ прилага принудителна административна мярка, когато има просрочени публични задължения над 5000 лв. и не е представено обезпечение в размер на главницата и лихвите.
Според ВАС е неправилен изводът на съда за липса на първата предпоставка.
Обратно на приетото от съда е, че принудителната мярка може да се приложи само след влизане в сила на акта, с който са установени публичните задължения. За да е налице първата предпоставка, достатъчно е публичните задължения да са установени и изискуеми, т. е. да има издаден акт, с който са установени по основание и размер, и да е настъпил техният падеж.
Обжалването на акта, с който са установени, е ирелевантно обстоятелство за решаване на спора, тъй като актът има предварително изпълнение, което е допуснато с влязло в сила разпореждане на неговия издател. То е било предмет на съдебен контрол на АССДГ и е приключило с определение.
Доколкото към момента на прилагане на мярката няма влязло в сила съдебно решение, с което се отменя подлежащият на предварително изпълнение акт за установяване на публични държавни вземания, административният орган правилно е приел, че установените задължения са възникнали в тежест на титуляря на лиценза и са изискуеми.
Но съдът неправилно приема, че обезпечението трябва да бъде представено от задълженото лице след влизане в сила на акта. Според разпоредбите на закона неплатените в срок държавни такси и лихви за забава подлежат на принудително изпълнение от публичен изпълнител по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
По делото е останал неизяснен въпросът кога актът е изпратен за изпълнение на публичен изпълнител, кога е образувано производството и какви действия са предприети, какви обезпечителни мерки са предложени и наложени, има ли уведомление и обвързан ли е длъжникът със срок да отправи предложение за обезпечение.
Съдът не е съобразил и факта, че към момента на издаване на оспорвания административен акт е обявено извънредно положение в страната, като след събиране на доказателствата трябва да се прецени кои мерки от предвидените в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., са били приложими в случая и дали административният акт е съобразен с тях.
Лицензът на "Еврофутбол" бе отнет от комисията по хазарта през юли 2020 г. Година по-късно Агенцията за държавна финансова инспекция установи, че държавният бюджет е бил ощетен с 556 872 283 лв. от схемата със заниженото облагане на лотариите на магната Васил Божков заради занижен контрол от страна на бившата Държавна комисия по хазарта (ДКХ).
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)