Журналистическо разследване установи, че Русия е опитвала да оказва влияние в различни европейски държави, включително чрез свой човек в германския парламент.
Разследването на британското радио Би Би Си, германското списание „Шпигел“, германската обществена телевизия Цет Де Еф и италианският вестник „Ла Република“ разкрива съществуването на таен стратегически документ, който описва дейностите за дестабилизация и пропаганда в различни европейски държави.
Разследването на четирите медии се базира на документи от основания от Михаил Ходорковски „Досие Център“ в Лондон, които са били проверени от независими източници.
Основният документ е от април 2017 г. и е разработен от руски висши държавни чиновници. В него са описани планове за „организация на срещи, митинги и протести в различни държави от ЕС“ и подкрепа на резолюции в националните парламенти в държави от ЕС, които призовават за отмяна на санкциите срещу Русия и признаване на Крим за руска територия.
В документа се споменава и името на депутата от крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" Маркус Фройнмайер. По време на създаването на документа той е кандидат-депутат, като се посочва, че изгледите му за успех са високи, а позицията му е проруска, затова „Той ще бъде депутат в Бундестага, който ще е изцяло под наш контрол“. Предлага се да му се окаже медийна и финансова подкрепа. Иска се и разрешение за негови предизборни митинги, които след това наистина са се състояли.
Фройнмайер се е изказвал неведнъж срещу санкциите срещу Русия и пътува до Крим и до контролираните от проруските сепаратисти части от Донбас.
Имейлът с прикачените документи е изпратен от Пьотр Премяк - бивш служител във военноморското контраразузнаване и бивш член на горната камара на руския парламент.
Премяк потвърждава пред репортер от ZDF, че е написал имейла, но казва, че не е автор на прикачения документ.
Имейлът е изпратен до Сергей Соколов - висшестоящ служител в администрацията на руския президент Владимир Путин.
От документите не става ясно дали Кремъл е изпълнил препоръките в документа. Няма и доказателства, че Русия е финансирала кампанията на Фройнмайер.
Отделно Би Би Си притежава и друг документ, също от април 2017 г., в който се иска помощ за кампанията на Фройнмайер. В документа се говори за материална и медийна помощ - "всякакъв вид интервюта и възможности за поява в руските медии".
Документът обещава, че кандидат-депутатът ще говори за добри връзки с Русия, в това число за санкциите и намесата на ЕС в руската вътрешна политика.
В него се посочва, че ако Фройнмайер бъде избран за депутат, той ще започне незабавно да действа на външнополитическото поле.
Германският депутат отрече да знае каквото и да е и за двата документа, в които името му се споменава, като посочи, че според него написаният за кампанията му документ е фалшив.
В изявление на адвокатите му се казва още, че той никога не е бил под нечий контрол.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12319
1
05.04 2019 в 19:23
www.youtube.com/watch?v=66qDBjGUrJI
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир