Германският президент Кристиян Вулф отказа да подаде оставка и призна в тв интервю за телевизиите ARD и ZDF снощи, че обаждането до главния редактор на Bild е било голяма грешка. По думите му той не искал да спре статията, а само да помоли да бъде забавено нейното публикуване.
Сагата около частния му кредит от 500 хил. евро и неговото скандално поведение в тази връзка той обясни с "човещина", "човешка грешка" и "желание да защити семейството си".
Вчера във въпросното интервюто той заяви, че не иска да си представи, че ще живее в Германия, в която човек да не може да вземе пари на заем от приятел. Това негово изказване стана повод за доста злъчни коментари относно телевизионната му изявата. Медиите в Германия продължават да недоволстват от несериозните обяснения на държавния глава.
Самият Вулф се представи за тяхна жертва.
Както вече ви съобщихме, скандалът избухна в средата на декември, когато Bild разкри, че Вулф е взел частен заем от известен предприемач от Долна Саксония на доста по-ниска от пазарната лихва. Малко по-късно на въпрос в парламента на Долна Саксония Вулф отрича за заема. Тогава той бе премиер на провинцията.
Така или иначе 2 години по-късно той признава, но го представи като услуга на приятел, който не се е ползвал от политическата му протекция и представи отношенията им като на баща към син.
Оказва се обаче, че заемът формално е отпуснат от съпругата на предприемача. След като се разчува за него, Вулф спешно го погасява с друг кредит, вече взет от банка, но отново със съмнително ниска лихва. През цялото това време Вулф е бил в активната политика - премиер на Долна Саксония, а после и президент на Германия.
Германският президент е силно критикуван както от опозицията в страната, така и от съпартийци християндемократи, включително и от либералите, които са коалиционен партньор на Меркел.
В свое изказване вчера канцлерът на ФРГ Ангела Меркел защити Вулф, чиято кандидатура за президент бе издигната и наложена от нея доста трудно.
Според специалистите ситуацията в Европейския съюз в момента не е подходяща Германия да се занимава с избора на нов президент, който се извършва от Бундестага. Въпреки това отношението към Кристиян Вулф след избухналия скандал е подчертано пренебрежително и вероятно ще се запази като такова.
Последните социологически проучвания в Германия показват, че общественото мнение е разделено на две по въпроса дали Вулф трябва да подаде оставка, като само 22% му имат доверие.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир