Украински военни за първи път показаха автономно наземно изстрелване в бойни условия на доставените от САЩ блуждаещи боеприпаси – дроновете Switchblade 300, наричани камикадзе, съобщи Туитър каналът Ukraine Weapons Tracker. Switchblade 300 започват да бъдат прилагани широко по фронтовете на Изток и са идеални срещу небронирани цели и жива сила на пехотата, коментират авторите на публикацията в Туитър.
Първите доставки на Switchblade 300 и предназначените за еднократно използване при атаки и на бронирани цели Switchblade 600 бяха направени в края на март и началото на април, а обучението на украинските оператори е осъществено в Съединените щати. За първи път останки от използван вече боеприпас бяха показани от руснаците в края на март. Тогава незапознати с действието му руски войници писаха, че са свалили дрон.
#Ukraine: For the first time we see the self-contained ground launch of US-supplied Switchblade 300 loitering munitions by the Ukrainian forces- these drones are starting to be used more widely in the East and are great against non-armoured targets and infantry. pic.twitter.com/ZAUPyLePOk
— ???????? Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) May 25, 2022
Моделът, обозначен с числото 300 съдържа по-малка бойна глава, която съответства на ръчна граната с малък обсег. Блуждаещият боеприпас може да порази жива сила на врага или камион. С езика на неспециалистите – дронът камикадзе след изстрелването му може да кръжи известно време във въздуха, изчаквайки удобен момент за атака. На практика боеприпасът е ръчна граната, която може да бъде хвърлена по жива сила и небронирана техника на противника на разстояние 10 километра. При такова разстояние този, който го използва не е изложен на опасност от контраатака, посочват военни експерти.
Плюсът е, че един дрон-камикадзе струва ок. 6000 щатски долара, в сравнение, например с близо 80 хиляди, каквато е цената на един Javelin. Освен това изстрелването на Javelin изисква по-близко разстояние до противника, което излага въоръжените с него на опасност от контраатака.
Системата за управление на Switchblade 300 е базирана на таблет с тъчскрийн, което позволява боеприпасът да бъде управляван ръчно, или да му бъде зададен автоматичен режим. Оборудван е с вградени шифровани връзки за данни и GPS модул със селективен достъп, което не позволява някой да влезе в управлението на дрона с чужда самоличност.
Switchblade 300 е практически труден за откриване и е проектиран за еднократна употреба. Дължината му е 610 милиметра и тежи заедно с установката за изстрелване и калъфа 2.7 килограма, което позволява да бъде носен нормално от един войник. Достига скорост от 157 километра в час. Сгънат е в цилиндрична форма, а крилете му се разгъват след изстрелването. След изстрелването му операторът има 10 километра или 10 минути за поразяване на цел. Този дрон-камикадзе е с електрически двигател, поради което е много тих и врагът го забелязва, когато вече е късно.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-240
2
26.05 2022 в 10:09
-11295
1
26.05 2022 в 08:59
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас