Министерството на външните работи в Анкара обнародва карта, на която са очертани границите на континенталния шелф и изключителната икономическа зона в Източното Средиземноморие.
Картата е съставена според условията на споразумението между Турция и Либия за определянето на границите на изключителната икономическа зона в Средиземно море, подписано на 27 ноември.
Очертана е линията на морската зона между Турция и Северно-Кипърската турска република /призната единствено от Анкара/, установена с междуправителствено споразумение от 2011 г. Освен това, на картата е посочена „средната линия“ между бреговете на Турция и Египет.
OFFNews припомня, че през юли т.г. министрите на външните работи на ЕС гласуваха санкции срещу Турция заради сондажите за нефт и природен газ край Кипър. То предвиждаше прекратяване на дипломатическите контакти и спиране на финансирането с европейски пари на редица дейности, насочени към подготовката на Турция за членство в ЕС.
Дипломати тогава прогнозираха, че Анкара ще загуби около 150 млн. евро от предвидените за 2020 г. 400 милиона за различни сфери на обществото и икономиката - от политическа реформа до проекти в земеделието.
Анкара веднага отговори, че ще продължи проучванията в Средиземно море и че не се интересува от санкциите на ЕС, а това е постоянно повтаряната й позиция. Турция оспорва границите на изключителната икономическа зона на Кипър и изпрати два кораба за сондажи в района.
През юни гръцките власти в Кипър издадоха заповед за арест на екипажа на единия кораб „Фатих“, но Турция изпрати и „Явуз“. Президентът Ердоган заяви, че страната му е готова да защитава правата на кипърските турци върху находищата на горива, дори с употребата на военна сила.
В началото на октомври т.г. американският държавен секретар Майк Помпео предупреди Турция да спазва международното право и да прекрати сондажите в кипърската зона в източната част на Средиземно море. От Атина, където бе на посещение, Помпео заяви, че Вашингтон засилва военното си присъствие на гръцка територия.
Гръцкият премиер Мицотакис поиска помощ и подкрепа от Вашингтон,защото "последните действия на Турция нарушават правата и суверенитета на Кипър". Наблюдатели допълват, че Атина се страхува от агресивно поведение на Анкара в Егейско море и сондажи до гръцкия остров Кастелоризо.
През ноември президентът Реджеп Ердоган за пореден път заплаши ЕС, че ще отвори границите си за мигранти и терористи от Ислямска държава. Той е гневен на готвените европейски санкции срещу Анкара заради сондажите й за природен газ в Средиземно море, в изключителната икономическа зона на Кипър.
Ердоган реагира остро на решението на външните министри от ЕС, които одобриха правната рамка за налагане на икономически санкции на физически и юридически лица от Турция. Анкара твърди, че има право на сондажите в близост до признатата само от нея Северно-Кипърска турска република.
„Европа да си преразгледа поведението и да не смее да извива ръцете на Турция. Казвал съм го и преди, затова може и да не го приемете на сериозно, но портите към Европа ще се отворят и ще ви пратим арестантите от Ислямска държава, както вече започнахме. Да се оправяте сами!“, предупреди Ердоган.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург