САЩ повдига обвинения на двама служители на руски държавни медии в най-мащабното си усилие да се противопостави на опитите на Русия да разпространява дезинформация преди президентските избори през ноември, съобщават СИ Ен Ен и "Асошиейтед прес". Освен това още се очаква да се наложат санкции на 10 физически и юридически лица и да се изземат 32 интернет домейна.
По указание на руския президент Владимир Путин три руски компании са използвали фалшиви профили, за да популяризират фалшиви разкази в социалните медии. Вътрешните документи, представени от една от тези руски компании, показват, че една от целите на пропагандните усилия е била да се подкрепи кандидатурата на Доналд Тръмп или на който и да е друг, който се появи като републикански кандидат за президент, според писмено изявление на ФБР.
След като миналия месец САЩ обвиниха Иран, че се е опитал да повлияе на кампаниите на Тръмп и Байдън-Харис, американските служители продължават да разглеждат Русия като важна заплаха за външно влияние върху изборите през ноември.
Главният прокурор на САЩ Мерик Гарланд съобщи, че служители на руската телевизия "RT" са въвели схема за тайно финансиране на компания с близо 10 милиона долара, която е базирана в Тенеси. Целта е да се публикува и разпространява съдържание в социалните мрежи с послания в полза на интересите и дневния ред на руското правителство, включително за войната в Украйна.
Близо 2000 видеоклипа, публикувани от компанията, са събрали повече от 16 милиона гледания само в YouTube, твърдят прокурорите.
Известна преди като "Russia Today" (RT), управлява телевизионни и онлайн платформи по целия свят, които насърчават дневния ред на Кремъл. През 2017 г. Министерството на правосъдието принуди "RT America" да се регистрира като чуждестранен агент, след като служители на американското разузнаване заключиха, че медията е допринесла за руските усилия за намеса в изборите през 2016 г.
Администрацията на Байдън ще направи втори опит да намали влиянието на руската медия в рамките на няколко месеца.
През юли Министерството на правосъдието обвини служител на RT за участие в схема, която е използвала мрежа от около 1000 акаунта в социалните мрежи, за да се представят за жители на САЩ и да разпространяват дезинформация за войната в Украйна и други теми. Американски служители обвиняват Кремъл, че стоят зад финансирането на схемата.
Все повече се увеличава броят на чуждестранните агенти, които се опитват да повлияят на изборите в САЩ. Това се засилва след дейността на Русия през 2016 г., която включваше хакване на Националния комитет на Демократическата партия и изтичане на документи, целящи да подкопаят президентската кампания на Хилари Клинтън.
Еля Изетова
Еля Изетова е студент по журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Стажувала е в БНТ и Bulgaria on air. Интересите ѝ са насочени към световната политика.