Апелативен съд блокира закон, който позволява на властите в Тексас да арестуват и депортират нелегални мигранти. Това се случи няколко часа след като Върховният съд на САЩ даде разрешение на щата да го въведе временно в сила, съобщи Би Би Си.
Законът позволява на полицията да арестува и преследва хора, заподозрени в незаконно преминаване на мексиканската граница.
Белият дом го нарече противоконституционен.
Незаконното преминаване на границата на САЩ вече е федерално престъпление, но случаите обикновено се разглеждат по гражданското право в имиграционните съдилища.
Една от причините, поради които законът SB4 на Тексас е толкова противоречив, е, че съдилищата вече са постановили, че само федералното правителство може да прилага имиграционните закони на страната, а не отделните щати.
SB4 дава право на местните полицаи да спират и арестуват всеки, заподозрян в незаконно преминаване на границата. Наказанията включват лишаване от свобода или глоба в размер до 2000 долара.
Санкцията за влезлите незаконно в Тексас, след като са били депортирани от САЩ, ще бъде много по-строго - до 20 г. затвор в зависимост от имиграционната история и криминалното минало на лицето.
Вчера Върховният съд постанови, че новата мярка може да влезе в сила, докато апелативният съд в Ню Орлиънс разглежда нейната законност. Ден по-рано най-висшата съдебна инстанция в страната временно спря действието на SB4.
Администрацията на Джо Байдън остро разкритикува решението законът да влезе в сила.
"SB4 не само ще направи общностите в Тексас по-малко сигурни, но и ще натовари правоприлагащите органи и ще всее хаос и объркване по южната ни граница", се казва в изявление на прессекретаря на Белия дом Карин Жан-Пиер.
Междувременно прокурорът на Тексас Кен Пакстън нарече решението на Върховния съд "огромна победа" над администрацията на Байдън и Американския съюз за граждански свободи (ACLU), който също оспори закона в съда.
"Както винаги, за мен е чест да защитавам Тексас и неговия суверенитет и да ви водя към победа в съда", написа той в социалната мрежа X.
ACLU обяви, че "няма да отстъпи, докато този краен антиимигрантски закон не бъде окончателно отменен".
Освен че нарушава правомощията на федералното правителство да охранява границата, SB4 може да навреди на отношенията с Мексико, което също осъди закона, предупреди Министерството на правосъдието на САЩ.
Делото беше върнато на тричленен състав на Пети окръжен апелативен съд в Ню Орлиънс. Загубилата страна отново ще има възможност да обжалва пред Върховния съд.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1280
1
20.03 2024 в 13:32
От толкова толерастия ще го ядем дебелия.
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас