Руският космонавт, който държи рекорда за най-дълго пътуване в Космоса, почина на 80-годишна възраст. Смъртта на Поляков беше обявена от Руската космическа агенция, която използва почетните му титли, включително герой на Съветския съюз и пилот-космонавт на СССР. Причината за смъртта му не е оповестена.
Валерий Поляков прекара 437 пълни дни в орбита около Земята между 1994 и 1995 г. на космическата станция "Мир".
Той е работил върху експерименти, за да провери дали хората могат да запазят психическото си здраве, ако им предстои дълго пътуване до Марс. Тестовете установяват, че в резултат на 14-месечната експедиция не е имало влошаване на когнитивните му функции. Изследванията на Поляков са помогнали да се докаже, че човешкото тяло може да се справи с полети далеч отвъд земната орбита, в дълбокия Космос, пише днес Роскосмос.
Поляков е роден през 1942 г. в Тула, град на юг от столицата Москва, и първо се дипломира като лекар, а след това като космонавт. Той е изстрелян на първата си мисия през август 1988 г., като прекарва осем месеца в орбита. Именно полетът му шест години по-късно носи на Поляков рекорда за най-дълго пътуване в Космоса.
От 8 януари 1994 г. до 22 март 1995 г. Поляков живее и работи на космическата станция "Мир", като според сведенията е обиколил Земята повече от 7000 пъти. По-късно той казва, че продължителността на пътуването е била равносилна на пътуване до Марс и обратно.
Твърди се, че при завръщането си Поляков е отказал предложението да бъде изнесен от капсулата, което е стандартна практика, когато астронавтите се адаптират към гравитацията на Земята. Вместо това той е излязъл с помощта на други хора.
Космическата станция "Мир" е изпратена в орбита през 1986 г., първо под контрола на Съветския съюз, а по-късно на Русия. Разположен по време на Студената война, 135-тонният (135 000 кг) спътник е използван със сътрудничеството на Съветския съюз и САЩ въпреки дългогодишното политическо напрежение. Спътникът се оказва от съществено значение за развитието на разбирането за това как хората биха могли да живеят и работят в космоса, преди да бъде изведен от експлоатация през 2001 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)