Провежда ли Русия военни учения по границата с Украйна всяка година?

Мина Киркова, Factcheck.bg 21 февруари 2022 в 14:35 2065 0

Снимка WikiMedia Commons

  • Русия не е провеждала подобни мащабни учения на границата с Украйна преди една и преди две години, както твърди руският посланик у нас. Последното планирано учение “Запад-2021” се проведе съвсем скоро – през септември 2021 г.

“Тези учения са провеждани и преди една година, и преди две години, в тези учения няма абсолютно нищо ново” – това заяви посланикът на Руската Федерация у нас Елеонора Митрофанова пред Българската национална телевизия на 11 февруари 2021 г. Става дума за учения на Западния военен окръг на руските въоръжени сили, които се провеждат близо до границата с Украйна. Митрофанова определи струпването на войски в региона като “превантивно предупреждение” в израз на руските притеснения “от агресия от страна на Украйна и от страна на НАТО”.

Провеждат ли се учения в този район и в подобен мащаб всяка година? Ето фактите.

Военните учения на Руската Федерация

Руската Федерация е разделена на пет окръга на въоръжените сили на страната (източен, западен, северен, южен и централен). Поради близостта си до държави, които са част от НАТО, Западният и Южният военен окръг са ключови за Руската Федерация. Западният военен окръг обхваща западната и централна част на европейската територия на Русия. Той е създаден при реформата на руските въоръжени сили през 2008 г. и учреден с президентски указ от 2010 г. Щабът на окръга е в Санкт Петербург, а в него участват 150 хиляди активни военни единици. Руската армия провежда рутинни военни учения, които разделя на два вида – ежегодни стратегически командни-щабни учения и проверки на бойната готовност. Голяма част от тези учения са част от обичайните тренировки на руските въоръжени сили. В тях винаги се включва и т.нар. “активна фаза”, която продължава една седмица и симулира активни военни действия.

Разминаване в оценките на числеността

През 1990 г. в рамките на ОССЕ е подписано международно споразумение, известно като Виенския документ, което съдържа политически обвързващи мерки за укрепване на доверието и сигурността. Част от мерките предвиждат обявяване на учения с численост над определена граница и допускането на чуждестранни наблюдатели. Ревизията на Виенския документ от 2011 г. предвижда, че държавите ще се информират взаимно за определени военни дейности, в които участват повече от 9 хиляди военнослужещи или повече от 250 танка, или повече от 500 бойни бронирани машини, или повече от 250 артилерийски системи.

През годините Русия редовно обявява численост под тази граница. Тази тактика обаче се прилага от Москва само за военните окръзи на запад от Урал, където действат договореностите. Когато става дума за Източния военен окръг, Русия дава точни или дори завишени числа, коментира дългогодишният сътрудник на Международния секретариат на НАТО Дейв Джонсън.

В Западния военен окръг се провеждат учения на всеки четири години – през 2009, 2014, 2017 г. и 2021 г. Първото военно учение от 2009 г. се провежда съвместно с Беларус непосредствено след края на 5-дневната война с Грузия. Подобно на сегашната ситуация, три месеца преди началото на военните действия НАТО обявява, че Грузия може да стане член на алианса. Според NATO Review в това учение взимат участие 13 000 войници. През 2017 г. е проведено учение под названието ЗАПАД-2017, отново съвместно между руските и белоруските въоръжени сили. Тогава от Москва обявяват, че в учението ще участват 12 700 войници. Полша твърди, че в учението са участвали около 100 000 военни, а Литва и Украйна определят бройката като още по-висока – оценката на двете държави е съответно за 140 000 и 240 000 военнослужещи.

Учението ЗАПАД-2021

През май 2021 г. Русия обяви, че започва подсилване на Западния военен окръг с нови войскови подразделения, в отговор на нарастващата активност на НАТО и САЩ близо до руските граници. През септември 2021 г. се провежда учението ЗАПАД-2021, отново съвместно между Руската Федерация и Беларус. През 2021 г. много повече войски са разположени на територията на Беларус (около 200 000) и това се случва още през юли, доста преди предвидената за септември месец “активна фаза”. Според списание “Икономист” учението надминава по мащаба си най-голямото провеждано някога съветско военно учение “Запад” от 1981 г., което включва 150 000 военни от Варшавския договор, военният съюз на социалистическите държави.

Въпреки че официално обявява численост от 200 000 участващи военни в “ЗАПАД-2021”, Москва уточнява, че само 12 800 ще бъдат задействани на територията на Беларус, в това число 2 500 руски военослужещи. Максималният брой военни под един оперативен флаг, попадащи под действието на Виенския документ от 2011 г., няма да надвиши 6 400 души, съобщава руското военно министерство. Учението се провежда по сценарий, в който Руската Федерация и Беларус трябва да се отбраняват от военна коалиция от чужди сили, представляващи заплаха.

“Съюзна решимост-2022”

Ученията, които Руската Федерация в момента провежда на територията на Беларус, са под наслов “Съюзна решимост-2022”. Целта им е “да се отработят задачите за пресичане и отблъскване на външна агресия при провеждане на отбранителна операция, противодействие на тероризма и защита на интересите на съюзната държава”. Русия и Беларус провеждат десетки съвместни учения, но настоящите са различни от всички останали – първо, защото не са планирани и второ, защото за първи път в Беларус са прехвърлени войници и снаряжение от Далечния изток, пише беларуският журналист Игор Иляш в коментар за сайта Open Democracy. Според него учението очевидно е организирано в отговор на ескалацията на напрежението в Украйна. Че ученията са непланирани и напълно непрозрачни твърди и беларуският журналист и политолог Валерий Карбалевич. Макар че се предвиждаше учението да приключи на 20 февруари, беларуското военно министерство съобщи, че това няма да се случи заради “нарастващата военна активност на външните граници на съюзваната държава и изострянето на ситуацията в Донбас”. Решението са взели президентите на Русия и Беларус Владимир Путин и Александър Лукашенко.

В момента според различни източници Русия е разположила по границата си с Украйна между 100 и 130 хиляди военни, а още 30 000 – в Беларус в рамките на съвместното учение. Посланикът на САЩ в ОССЕ Майкъл Карпентер заяви, че Русия до момента е струпала между 169 000 и 190 000 души във и около Украйна – за сравнение, в края на януари военното присъствие се е оценявало на 100 000 души. Той определи това като “най-значителната военна мобилизация в Европа след Втората световна война”.

ПРОВЕРЕНО:

Твърдението на руския посланик Елеонора Митрофанова, че ученията, които Русия провежда на границата с Украйна, се случват всяка година и в тях няма нищо ново, е подвеждащо. Макар че провежда учения всяка година, ученията на Западния военен окръг, за който говори посланик Митрофанова, се организират на всеки четири години. Последното планирано подобно учение се проведе през септември на 2021 г. и по данни на НАТО е с безпрецедентно голям брой участници. През май 2021 г. Русия обяви, че започва подсилване на Западния военен окръг с нови войскови подразделения, в отговор на нарастващата активност на НАТО и САЩ близо до руските граници.

Публикацията е създадена с подкрепата на Европейския съюз. Отговорността за съдържанието е изцяло на Factcheck.bg

Мина Киркова, Factcheck.bg

Мина Киркова е завършила Класическата гимназия в София и Глазгоуския университет във Великобритания със специалност „Кино и телевизия“. Професионалният ѝ път започва от телевизия BiTelevision, където работи като международен редактор. С журналистика продължава да се занимава на свободна практика, като борбата с фалшивите новини е една от темите, които я вълнува най-много. През декември 2020 г., в екип с Георги Марчев и Симона Костадинова, работи по разследване за фалшивите новини за PCR тестовете за установяване на коронавирус. Разследването печели награда от Хакатон, организиран от АЕЖ – България, на тема „Здраве на прицел“.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Историята на коледните лампички