Руският президент Владимир Путин често се хвали, че страната му е водеща в света в разработването на хиперзвукови оръжия, които се движат със скорост над пет пъти по-висока от тази на звука. През последните години обаче редица руски физици, работещи в областта на научните изследвания, бяха обвинени в държавна измяна и вкарани в затвора, което според правозащитни групи е прекалено ревностна репресия.
Повечето от арестуваните са в напреднала възраст, а трима от тях вече са мъртви. Единият от тях е взет от болничното си легло в късен стадий на рак и скоро след това умира.
Друг е Владислав Галкин, 68-годишен академик, чийто дом в Томск, Южна Русия, е претърсен през април 2023 г.
Въоръжени мъже с черни маски пристигат в 04:00 ч., преравят шкафове и изземват документи с научни формули, разказва техен роднина.
Съпругата на Галкин, Татяна, казва, че е казала на внуците им - които обичали да играят шах с него - че той е в командировка. Тя обяснява, че руската служба за сигурност ФСБ ѝ е забранила да говори за неговия случай.
От 2015 г. насам са арестувани 12 физици, които по някакъв начин са свързани с хиперзвуковата технология или с институции, които работят по нея. Всички те са обвинени в държавна измяна, която може да включва предаване на държавни тайни на чужди държави.
Руските съдебни процеси за държавна измяна се провеждат при закрити врата, така че не е ясно в какво точно са обвинени. Кремъл заяви само, че „обвиненията са сериозни“ и не може да коментира повече, тъй като са замесени специални служби.
Но колегите им и адвокатите на защитата твърдят, че учените не са участвали в разработването на оръжия и че някои от делата се основават на откритото им сътрудничество с чуждестранни изследователи.
А критиците предполагат, че ФСБ иска да създаде впечатлението, че чуждестранни шпиони преследват оръжейни тайни.
Хиперзвуковите ракети могат да се движат с изключително висока скорост и да променят посоката си на движение по време на полет, избягвайки противовъздушната отбрана. Русия твърди, че е използвала два типа такова въоръжение във войната срещу Украйна - „Кинжал“, изстреляна от самолет, и крилата ракета „Циркон“.
Киев обаче твърди, че неговите сили са свалили някои ракети „Кинжал“, което повдига въпроси относно техните възможности.
Малко след ареста на Галкин през април 2023 г. той е задържан в съда в същия ден като друг учен, Валерий Звегинцев, с когото е съавтор на няколко статии. Държавната информационна агенция ТАСС се позовава на източник, според който арестът на Звегинцев може да е бил предизвикан от статия, публикувана в иранско списание през 2021 г. Имената на Галкин и Звегинцев са включени в статия за механизмите за всмукване на въздух за високоскоростни самолети, публикувана в списанието.
През лятото на 2022 г. ФСБ арестува двама други физици от института, в който работи Звегинцев - неговия директор и бившия ръководител на лабораторията за работа по аеродинамика при високи скорости.
Служителите от Института по теоретична и приложна механика (ИТАМ) написаха отворено писмо в подкрепа на тримата си арестувани колеги. В него се казва, че те са известни с „блестящите си научни резултати“ и „винаги са оставали верни“ на интересите на страната си. Посочват и че работата, която те са споделили публично, е била многократно проверявана за ограничена информация от експертната комисия на ИТАМ - и такава не е била открита.
„Хиперзвуковата технология е тема, за която вече сте длъжни да вкарвате хора в затвора“, казва Евгений Смирнов, адвокат от „Първа дивизия“, руска правозащитна и правна организация.
Той защитава учени и други лица, обвинени в държавна измяна, в съда, преди да се премести от Русия в Прага през 2021 г., опасявайки се от последици от работата си. Смирнов казва, че нито един от дузината учени не е имал нищо общо с отбранителния сектор, а са изучавали научни въпроси, като например как се деформират металите при хиперзвукови скорости или ефектите от турбуленцията.
„Не става въпрос за създаване на ракета, а за изучаване на физични процеси“, казва той и посочва, че резултатите могат да бъдат използвани по-късно от разработчиците на оръжия.
Арестите започват няколко години по-рано с Владимир Лапигин. Сега той е на 83 години и е вкаран в затвора през 2016 г., но четири години по-късно е освободен предсрочно.
В продължение на 46 години е работил за главния изследователски институт на Руската космическа агенция - ЦНИМаш.
Лапигин е осъден заради софтуерен пакет за аеродинамични изчисления, който е изпратил на китайски контакт. Той казва, че е изпратил демо версия като част от обсъждането на потенциална продажба на пълния пакет от името на института.
Но той твърди, че споделената от него версия не е съдържала никаква секретна информация, а само пример, който е бил „многократно описан в публични публикации“.
Лапигин заяви пред Би Би Си, че всички арестувани, които очевидно са свързани с хиперзвуковите технологии, „нямат нищо общо“ с разработването на оръжия.
Друг задържан учен е Дмитрий Колкер, специалист в Института по лазерна физика, също в Сибир, който е арестуван през 2022 г., докато е в болница с напреднал рак на панкреаса.
Семейството му заяви, че обвиненията срещу него се основават на лекции, които той е изнесъл в Китай, но съдържанието им е било одобрено от ФСБ и с него е пътувал агент.
Колкер почина два дни след ареста си на 54-годишна възраст.
„Има конфликт в системата“, казва колега на един от арестуваните учени, пожелал да запази анонимност.
От учените все още се очаква да публикуват в международен план и да си сътрудничат с чуждестранни колеги, „в същото време ФСБ смята, че контактите с чуждестранни учени и писането за чуждестранни списания е предателство спрямо родината“, казват те.
Учените от ИТАМ смятат същото.
„Ние просто не разбираме как да продължим да си вършим работата“, се казва в тяхното отворено писмо. „Това, за което днес ни награждават... утре става причина за наказателно преследване“.
Те предупреждават, че учените се страхуват да се занимават с някои области на изследване, а талантливи млади служители напускат науката. Писмото е рядък пример за обществена подкрепа. Другите институти, в които са работили арестуваните учени, не са коментирали.
Разследването срещу други двама учени е свързано с Hexafly - европейски проект за разработване на хиперзвуков граждански самолет, според адвоката Смирнов, който е работил по случая.
Този проект, който вече е приключил, е бил ръководен от Европейската космическа агенция и е започнал през 2012 г. Агенцията заяви пред Би Би Си, че „всички технически приноси и обмени са били договорени и предвидени“ в споразумение за сътрудничество между участващите руски и европейски страни.
Миналата година двамата учени бяха осъдени на 12 години затвор, въпреки че Върховният съд на Русия нареди повторен процес срещу единия от тях. Другите арести са свързани с изследване на аеродинамиката при навлизане на космически кораб в земната атмосфера.
То е било финансирано по схема на Европейския съюз и е било ръководено от Института по динамика на флуидите „Фон Карман“ в Белгия. Според вдовицата му Олга следователите от ФСБ са били обезпокоени от заоблената конусовидна форма, която прилича на бойна глава, в изследването, което един от учените, Виктор Кудрявцев, е изпратил на института „Фон Карман“.
От института твърдят, че програмата, която е действала от 2011 до 2013 г., „много ясно е изключвала военни изследвания“. Той твърди, че „не е могъл да открие никакви следи от разкриване на секретна информация“ от екипа на Кудрявцев.
Групите за защита на правата на човека виждат закономерност.
Смирнов казва, че в частни разговори офицери от ФСБ са му признали, че делата за споделяне на хиперзвукови тайни се водят, „за да се удовлетворят желанията на по-висшестоящите“.
Той смята, че ФСБ иска да създаде впечатлението, че шпиони издирват руски ракетни тайни, „за да поласкаят егото“ на президента Путин.
Случаите се случват на фона на по-широкото нарастване на делата за държавна измяна.
Сергей Давидис, който ръководи работата в подкрепа на руските политически затворници в правозащитния център „Мемориал“, говори за „атмосфера на шпиономания и изолационизъм“, особено след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
В изказване от Литва, където неговата организация се премества, след като е забранена в Русия, Давидис казва, че според него ФСБ, която иска да покаже, че постига резултати, „изгражда статистиката си за докладване чрез фалшифициране на случаи“.
Но той смята, че е възможно да има и други фактори за арестите на учени, като например конкуренция за държавни поръчки или дори послание на Кремъл за недоволство, насочено към всички учени, занимаващи се с хиперзвукови технологии.
Смирнов казва, че ФСБ понякога предлага по-леки присъди, ако заподозрените си признаят и замесят други лица.
Според вдовицата на Кудрявцев Олга, на него му е била предлагана сделка, при която той да признае вината си и да посочи някой друг. Той отказва. Кудрявцев умира от рак на белия дроб през 2021 г. на 77-годишна възраст, преди делото му да стигне до съда.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
210
4
13.06 2024 в 10:21
710
3
11.06 2024 в 00:15
100
2
09.06 2024 в 17:57
А това е потенциална заплаха за робовладелското ханство! (ジ) ✊
155
1
09.06 2024 в 17:52
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България