Почина ''дамата с карамфилите'', символ на безкръвната революция от 1974 г. в Португалия

OFFNews 16 ноември 2024 в 09:21 1075 1

Селещи Каейро

Снимка АП/БТА

Селещи Каейро подава червен карамфил на бившия армейски капитан Мануел Силва, Лисабон, 25 април 2024 г., по време на възстановка по повод 50-ата годишнина от Революцията на карамфилите".

Селещи Каейро, която влезе в историята по време на "Революцията на карамфилите", като раздаваше цветя на войниците, сложили край на 48-годишната диктатура в Португалия, почина днес на 91-годишна възраст, предаде БТА, като цитира информация от семейството ѝ.

Наричана "Селещи с карамфилите", тази жена със "силни убеждения (...) винаги ще бъде помнена", се казва в изявление на Комунистическата партия, чиято активистка е била тя.

На 25 април Селещи Каейро участва в тържествата по случай петдесетата годишнина от държавния преврат през 1974 г., който проправи пътя към демокрацията в Португалия и независимостта на колониите ѝ в Африка.

Родена на 2 май 1933 г. в скромно семейство в Лисабон, животът ѝ се променя сутринта на 25 април 1974 г., когато отива на работа в ресторант в центъра на португалската столица.

Предвид протичащите политически събития, шефът ѝ решава да не отваря ресторанта и моли служителите си да се приберат по домовете си, като им предлага да вземат със себе си червените и белите карамфили, които щели да бъдат раздадени на клиентите в чест на първата годишнина на ресторанта. По пътя си за вкъщи Селещи раздава карамфили на войници и минувачи, които ги поставят върху цевите на пушките си или в реверите си.

Червеният карамфил бързо се превръща в символ на този безкръвен държавен преврат за сваляне на фашистката диктатура, управлявала страната от 1926 г., който е осъществен от млади офицери.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    955

    1

    Niko Kolev

    16.11 2024 в 12:09

    Режимът на Салазар, като на Франко в Испания не беше класически фашистки, нито нацистки режим. Той следваше една тенденция в Европа след ПСВ, която беше реакция на опитите на болшевишкия Коминтерн за "износ на революция". Подобен е режимът на Стамболийски, на Хорти, на Антонеску, ако щете. Превратът от 19 май 1934 е също част от тази тенденция.
     
    X

    Делян Пеевски и Кирил Петков си крещят от първия ред на пленарната зала