Паляниця - новият украински хибрид между дрон и ракета

Иван Орлинов 26 август 2024 в 17:17 2942 0

дрон-ракета
Новият украински дрон-ракета.

По повод Деня на независимостта на Украйна, президентът Володимир Заленски обяви, че украинските въоръжени сили разполагат и вече са започнали бойното използване на нов клас далекобойни оръжия – „ракетни дронове“.

Той не изнесе подробности за техните тактико-техническите характеристики, с изключение на това, че ангажираните в производството им мощности и кадри работят в режим „24/7“.

По време това изявление съвпадна с удара на 24-ти август срещу централни складове на Западния военен окръг в село Острогожск – край Воронеж, където се съхраняват артилерийски, танкови и стрелкови боеприпаси, както и зенитни ракети.

Още от съветския период Украйна има дългогодишен опит в разработването на ракетни програми. Понастоящем активно се работи и в областта на реактивното задвижване на дроновете.

Сегашният нов хибриден клас „дрон-ракета“ съчетава преимущества на двете системи: малки габарити в сравнение с класическите крилати ракети, но както при тях, разполагат със система за управление, основаваща се на инерционни компоненти и спътникова навигация.

За разлика от досегашните далекобойни дронове, задвижвани от бутални или електродвигатели, сега двигателната система е газотурбина.

Съществената разлика от класическите крилати ракети е, че техните крила се разкриват след старта и имат ограничени аеродинамически качества до достигането на определена околозвукова скорост. Аеродинамичните свойства на крилата на дрона – ракета действат още при старта.

Запускът на дрона – ракета се осъществява от катапулт, или по „самолетному“ от необработена специално площадка, чрез стартово шаси-колесник, което след излитане пада обратно в зоната на старта.

Счита се, че дроновете – ракети имат далекобойност до 1000 километра. В този обсег попадат 20 военно-въздушни бази на територията на европейска Русия. Скоростта им е около 500 километра в час и имат боен заряд от 60-80 килограма. Досегашните далекобойни дронове с бутални двигатели носят боен заряд от 15-20 килограма.

В сравнение с класическите дронове, новите системи могат да достигат до обектите за поразяване най-малко двукратно по-бързо. А това е много важен показател защото например за удар срещу базата на стратегическата авиация в Оленя – Мурманска област, полетът на обикновени дронове трае от 10 до 12 часа.

Като се изхожда от досегашния опит в използването на далекобойни дронове от въоръжените сили на Украйна може да се предположи, че новите системи имат приемлива точност за надеждното поразяване на слабо защитени обекти и укрития, на самолети и складове от различен тип. Но сред тях първостепенно място отново ще заемат стратегически обекти от системата за производство и складиране на горива, на електро разпределението и преди всичко летищата за базиране на авиацията.

Сигурно е, че дроновете – ракети са разработвани с изискването за масово производство, като по отношение на такива критични компоненти като газотурбинните двигатели Украйна има сериозни традиции и мощности.

Този нов клас безпилотни летателни апарати разбира се не е „чудо оръжие“, но още с първото си бойно използване се очертават негови сериозни преимущества:

Времето за реакция на руската система за контрол на въздушното пространство и на зенитно-ракетните войски се съкращава;

Отпадат вариантите както досега срещу далнобойните атакуващи дронове да се противодейства със зенитно-артилерийски системи или дори със стрелково оръжие. Ефективна борба срещу тях ще могат да водят единствено зенитните ракети и авиацията, но това ще наложи изтегляне на значителни средства за противовъздушна защита от фронта - за прикритието на важни обекти в дълбокия тил.

С усвояването на въоръжение на дроновете – ракети Украйна отново задава тон в тенденциите за развитие на безпилотните ударни системи, защото съчетава техните досегашни преимущества с реактивната тяга. Това води до увеличаване на бойния товар, на далекобойността и особено на скоростта. Също и на внезапността при изпълнението на бойни задачи.

Но с всичко това не се изчерпват „поразяващите свойства“ на новите дронове – ракети, които имат официално кодовото име „Паляниця“. Спелингът на кирилица фонетично далеч не звучи така както го произнасят украинците: нещо приближаващо се до „пальянъйцья“, но не съвсем.

„Паляниця“ е известна не само като название на особен „празничен кравай“, а най-вече с това, че доказано руснаците, за които украинският не е майчин език, по никакъв начин не могат да го произнесат съобразно украинските стандарти.

Макар и да звучи битово и несериозно, „паляниця“ очертава граница на етническото „фонетично самоопределение“ между двата народа и парира аспирациите от руска страна споменатите „празнични краваи“ да бъдат считани за „изконно руски“.

Историческата наука не дава еднозначен отговор кой в Киевската Рус е започнал пръв да пече „паляниця“.

Сега обаче, когато украинските въоръжени сили вече използват новият клас дронове – ракети, руските пропагандисти и „говорящи глави“ отново ще трябва да се борят, и то от официални позиции, с произношението на „паляниця“. Но този път не в контекста на празничните печива.

И вероятно често.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице