Най-много бракове с малолетни момичета в света се сключват в Южна Азия, сочат данни на УНИЦЕФ, цитирани от Ройтерс и БТА.
Финансови затруднения и затворени училища по време на COVID пандемията принуждават семействата да задомяват дъщерите си, въпреки младата им възраст.
Има 290 милиона "деца булки" в региона, което е 45% от общия брой на малолетните съпруги в света, съобщават от Детския фонд на ООН и призовава за край на тази практика.
"Фактът, че Южна Азия носи бремето на най-големия брой в света на бракове с малолетни момичета, не е нищо друго освен пълна трагедия", каза директорът на УНИЦЕФ за Южна Азия Ноала Скинър.
"Встъпване в брак в малолетна възраст лишава момичетата от обучение, излага здравето и благоденствието им на риск и застрашава бъдещето им. И едно момиче, омъжено в детска възраст, пак е прекалено", добави тя.
За много родители омъжването на дъщерите им е бил е най-добрият вариант, тъй като възможностите момичетата им да учат по време на COVID пандемията са били ограничени, според проучване на УНИЦЕФ, включващо интервюта и дискусии в 16 района в Бангладеш, Индия и Непал.
Според закона възрастта, на която момичетата имат право да сключват брак в Непал и Афганистан, е съответно 20 и 16 години, докато в Индия, Шри Ланка и Бангладеш е 18 години. В Пакистан момичетата имат право да се омъжат на 16-годишна възраст, с изключение на провинцията Синд, където възрастта е 18 години, посочва агенцията.
Според проучването на ООН семействата са били подтикнати да омъжат малолетните си дъщери с цел намаляване на домашните разходи, заради финансови затруднения по време на пандемията.
Въвеждане на мерки за социална защита и справяне с бедността, защита на правото на всяко дете на образование, осигуряване на адекватна рамка за прилагане на закона и полагане на повече усилия за справяне със социални норми са сред възможните решенията, предложени по време на дискусии, съобщават от УНИЦЕФ.
"Трябва да направим повече и да засилим партньорствата за осигуряване на повече права на момичетата чрез образование, в което да се включва и цялостно сексуално образование, чрез предоставяне на възможности за придобиване на умения, и чрез обединяване и подпомагане на общностите да прекратят тази дълбоко вкоренена практика", каза директорът на Фонда на ООН за населението за региона на Азия и Тихия океан Бьорн Андерсън.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22558
2
19.04 2023 в 21:43
515
1
19.04 2023 в 17:16
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара