Днес е балотажът на президентските избори в Молдова. Гражданите на страната избират между настоящия проевропейски държавен глава Мая Санду и бившия главен прокурор Александър Стояноглу, който е подкрепян от традиционно проруската Партия на социалистите.
Избирателните секции в страната отвориха в 7:00 ч. тази сутрин и ще затворят в 21:00 ч.
Молдова между Брюксел и Москва. Две седмици след референдума, на който гражданите казаха "да" на ЕС и след оспорваните избори в Грузия, където проруската управляваща партия остана на власт, всички погледи са насочени към Кишинев.
На първия тур 52-годишната Мая Санду, която обърна гръб на Москва след руската инвазия в Украйна, получи двойно повече гласове от 57-годишния си опонент Александър Стояноглу, подкрепян от проруските социалисти.
Ако обаче отпадналите на първия тур проруски кандидати подкрепят бившия прокурор, той ще се окаже с изравнени позиции с настоящия президент. Вотът не е предрешен и защото Санду е критикувана заради липсата на икономически и социален напредък, а Стояноглу застъпва линията за присъединяване към ЕС, но едновременно с това поддържане на добри икономически отношения с Русия.
В силно поляризираното общество ясно се открояват два лагера - проевропейски настроените граждани, съсредоточени главно в столицата, и проруските избиратели, които живеят в селата и провинциалните сепаратистки райони на Приднестровието и Гагаузия, се казва в репортаж на БНТ.
"Много хора се страхуват от война и виждат в кандидата, който е в добри отношения с Москва гаранция, че Молдова няма да бъде атакувана. Другата част от обществото обаче разбира, че съюзниците на Русия са в неизгодна позиция заради международните санкции и съзнават, че оставане в сянката на Москва би означавало бедност и нулеви шансове за развитие", коментира анализаторът Андрей Чурарару.
Русия беше обвинена в намеса в изборите в Молдова. Москва отрича. Преди втория тур обвинени в корупция официални служители бяха сменени, а правителството предупреди няколко държави в ЕС и САЩ, че Русия ще се опита да наруши изборния процес на хилядите гласуващите в чужбина молдовци.
"Партньорите ни трябва да разберат, че Молдова плаща висока цена, че скъса връзките си с Москва. Натискът е безпрецедентен, а парите, налети за дестабилизация са колосални. Само през последните два месеца са похарчени 39 милиона долара и общо над 100 милиона долара с една цел - да се върне страната в орбитата на Русия", подчертава Чурарару.
Дезинформация, фалшиви имейли и дори смъртни заплахи са само част от методите да се всее страх и паника сред избирателите. Службите за сигурност вече разкриха схема за купуване на гласове.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
510
2
03.11 2024 в 18:56
123
1
03.11 2024 в 17:10
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Niko Kolev
Как ''най-добрият приятел на Тръмп'' Илон Мъск се скара с Великобритания