Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски се ожали по време на 20-ата Европейска среща на върха в Залцбург, посветена на бъдещето и реформите на ЕС, че включването на българите в конституцията на РСМ е спичрчка за членството в ЕС, въпреки че става дума за 800-900 души.
"Трябва да включим в преамбюла на нашата конституция незначителното българско малцинство. И говорим за няколко стотин наши граждани, а не няколко стотин хиляди. Говорим за около 800-900 граждани на моята страна, които определят себе си като част от българската общност", обяви Мицкоски, цитиран от БГНЕС.
И допълни:
"Някой от международната общност би казал, че това е рутинна работа, която трябва да свършим, за да продължим напред. Щеше да е толкова просто, ако това беше първото подобно искане (за промяна на конституцията – бел. ред.), но то е десетото по ред".
Според последното национално проучване в Северна Македония през 2021 г. 3504 души декларират официално, че са с български произход. Това е 0,19% от населението на страната.
Премиерът на РСМ подчерта, че фрустрацията на македонските граждани непрекъснато расте именно заради новите условия, които се поставят пред Скопие. Той изтъкна, че партията му се радва на стабилна електорална подкрепа, а правителството му разполага с подкрепата на почти 2/3 от представителите в парламента.
"И сега трябва да се изправя пред моите съграждани и да кажа: Вижте скъпи мои съграждани, мои студенти, трябва да променим конституцията отново, но както знаете, това стана нещо обичайно. Никой не проявява разбиране към нас. Ние сме малка страна в сърцето на Балканите, без излаз на море и трябва да направим тази стъпка, ако искаме да започнем преговори", оплака се Мицкоски.
Той отново изтъкна, че правата на македонското малцинство в България са били погазени и Съдът за правата на човека в Страсбург многократно е санкционирал София във връзка с този въпрос.
"Какво се случва с македонското малцинство в България? И не говорим за няколко стотин души, говорим за десетки хиляди хора. Дали нечии права са били нарушени, че трябва да правим тези промени отново и отново, и отново? Кои сме ние политиците, че да съдим дали нечии права са били нарушени? Напротив, ние можем само да злоупотребим с този въпрос. В Европа има институция, която да преценява дали нечии права са били нарушени или не. Името на тази институция е Съдът за правата на човека в Страсбург. И какво реши този съд през последните няколко години? 14 решения в полза на македонското малцинство в България, по-късно ще ви обясня защо съда взе тези решения, и 0 пъти в полза на българското малцинство в Македония. 14 на 0", допълни Мицкоски.
Премиерът подчерта, че въпреки всички трудности 75% от гражданите на РСМ продължават да подкрепят европейското бъдеще на страната.
Християн Мицкоски посочи още, че ако Преспанското споразумение е "шедьовър на европейската дипломация", то тогава подобен "шедьовър" трябва да бъде създаден и за решаването на "изкуствения спор" с България.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
9352
1
22.10 2024 в 13:00
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си