Руският министър на външните работи Сергей Лавров и председателят на управляващата в Русия партия "Единна Русия" Дмитрий Медведев писаха на президента на босненската Република Сръбска.
Лавров подчертава в писмото до Додик, че Русия, като една от държавите гаранти на Дейтънското споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 година), обръща приоритетно внимание на последователното прилагане на този международен документ, който играе ключова роля за поддържане на стабилността и сигурността на Босна и Херцеговина и на Балканите като цяло, предаде БТА.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Мюсюлманско-хърватската федерация (Федерация Босна и Херцеговина), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
„Наблюдаваме с тревога как западните действащи лица упорито рушат дейтънските принципи на вътрешното устройство на Босна и Херцеговина, свидетели сме на активни опити за ограничаване на неотменимите конституционни права на съставните народности. Вижда се, че преди всичко под ударите попадат Република Сръбска, Вие лично и Вашите сътрудници", посочва Лавров, предаде телевизията на Република Сръбска РТРС.
Милорад Додик е известен с близките си отношения с Москва и Белград и често излиза с призиви за отцепване на Република Сръбска от Босна и Херцеговина, отбелязва БТА.
Тотален резил: Президентът на Република Сръбска опита да целуне Путин, той го отблъсна
В писмото си Лавров подчертава, че „Русия ще продължи да защитата на Дейтънското споразумение, укрепването на мира на Балканите, развитието на равноправното и взаимноизгодно сътрудничество с Република Сръбска".
Председателят на "Единна Русия" Дмитрий Медведев посочва в писмото си до Додик, че Русия е дълбоко обезпокоена от развитието на ситуацията на Балканите, както и в Босна и Херцеговина.
„Със съжаление наблюдаваме възраждането на бившите колониални практики на Запада, който се стреми да установи тотален контрол над народите в региона, както и да ги превърне в безволеви и лишени от права сателити, които безпрекословно изпълняват команди отвън“, заявява той.
Дмитрий Медведев пише още, че "непоколебимостта, с която сръбският народ се противопоставя на агресивната западна политика, защитавайки националните си интереси, предизвиква огромно уважение".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3739
1
03.10 2024 в 20:17
А другият международен документ, Меморандумът от Будапеща, 1994?
Русия е гарант и по него - на Украйна!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара