Руският министър на външните работи Сергей Лавров и председателят на управляващата в Русия партия "Единна Русия" Дмитрий Медведев писаха на президента на босненската Република Сръбска.
Лавров подчертава в писмото до Додик, че Русия, като една от държавите гаранти на Дейтънското споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 година), обръща приоритетно внимание на последователното прилагане на този международен документ, който играе ключова роля за поддържане на стабилността и сигурността на Босна и Херцеговина и на Балканите като цяло, предаде БТА.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Мюсюлманско-хърватската федерация (Федерация Босна и Херцеговина), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
„Наблюдаваме с тревога как западните действащи лица упорито рушат дейтънските принципи на вътрешното устройство на Босна и Херцеговина, свидетели сме на активни опити за ограничаване на неотменимите конституционни права на съставните народности. Вижда се, че преди всичко под ударите попадат Република Сръбска, Вие лично и Вашите сътрудници", посочва Лавров, предаде телевизията на Република Сръбска РТРС.
Милорад Додик е известен с близките си отношения с Москва и Белград и често излиза с призиви за отцепване на Република Сръбска от Босна и Херцеговина, отбелязва БТА.
Тотален резил: Президентът на Република Сръбска опита да целуне Путин, той го отблъсна
В писмото си Лавров подчертава, че „Русия ще продължи да защитата на Дейтънското споразумение, укрепването на мира на Балканите, развитието на равноправното и взаимноизгодно сътрудничество с Република Сръбска".
Председателят на "Единна Русия" Дмитрий Медведев посочва в писмото си до Додик, че Русия е дълбоко обезпокоена от развитието на ситуацията на Балканите, както и в Босна и Херцеговина.
„Със съжаление наблюдаваме възраждането на бившите колониални практики на Запада, който се стреми да установи тотален контрол над народите в региона, както и да ги превърне в безволеви и лишени от права сателити, които безпрекословно изпълняват команди отвън“, заявява той.
Дмитрий Медведев пише още, че "непоколебимостта, с която сръбският народ се противопоставя на агресивната западна политика, защитавайки националните си интереси, предизвиква огромно уважение".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3739
1
03.10 2024 в 20:17
А другият международен документ, Меморандумът от Будапеща, 1994?
Русия е гарант и по него - на Украйна!
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България