Михаил Краснов крачи по стръмните улици на колумбийския град Тунха, точно както всеки друг местен жител, с тази разлика, че той вече не е просто още един съсед.
Хората поздравяват новоизбрания кмет, докато обикаля из града, и го спират, за да се снимат с него. Жена прегръща мъжа, известен тук като "руския преподавател", и позира за селфи, пише БТА.
Краснов, 45-годишен университетски преподавател от Русия, е един от неочакваните победители на местните избори в Колумбия през октомври. Той излезе начело с обещанието, че ще изкорени корупцията и ще въведе повече меритокрация (система на "равните възможности", при която се доказваш със способности и талант, а не с богатство и потекло, бел. ред.) в градската управа, където често работни места получават хора с политически връзки. Освен това преподавателят се опитва да намали дълга на града.
"Не сме тук, за да рекламираме физиономията ми", казва Краснов, който е интервюиран от десетки национални медии, а и от руска телевизионна мрежа, след като печели изборите. "Искаме да изпратим посланието, че Тунха съществува, че сме конкурентоспособни и искаме да привлечем инвеститори".
Русият и зеленоок преподавател се откроява в Тунха, град със 170 000 души високо в колумбийските Анди, където много от жителите са представители на коренното население. Смята се, че той е единственият руснак, който живее в Тунха, където от десетилетие преподава икономика и защита на човешките права в местния държавен университет.
Краснов е роден през 1978 г. в град Саратов, Южна Русия. Пристига в Тунха през 2008 г. по програма за студентски обмен, влюбва се в храната и културата на града, учи испански и преди две години получава колумбийско гражданство.
"Майка ми има украински корени, баща ми е руснак, а аз съм колумбиец", заявява той с гордост и допълва, че е против руската инвазия в Украйна, където има приятели и роднини.
Университетският преподавател казва, че миналата година е решил да се включи в политиката заради растящото у него недоволство, че в града липсва напредък в откриването на работни места и намаляването на бедността.
"Човек стига възраст, в която започва да се пита какъв може да бъде неговият принос към обществото", казва той за решението си да стане част от размирния свят на колумбийската политика.
В началото Краснов опитва да се кандидатира като независим, което значи, че трябва да събере 30 000 подписа, за да получи право да участва в надпреварата. Въпреки това, след като събира подписите, Краснов научава, че има и друго изискване, за да се регистрира за кандидат – такса от 10 000 долара. Сумата е прекалено голяма за скромния бюджет на Краснов, но неговата нарастваща слава и ангажираност в кампанията са забелязани от политически партии, които имат право да излъчат кандидати.
В крайна сметка Краснов става кандидат на "Силата за мир" – партия, основана миналата година от бившия председател на Конгреса в Колумбия.
Краснов описва себе си като центрист и се шегува с кампанията, в която се състезава с няколко кандидати, които са били по-добре спонсорирани и представляват традиционни партии, които управляват града от години.
В изборната надпревара с общо деветима кандидати Краснов побеждава и политик от лявата партия на президента Густаво Петро – "Исторически пакт".
"Аз съм преподавател в държавен университет, роден в Съветския съюз, така че бихте си помислили, че съм ляв", казва той. "Левите обаче бяха първите, които ме нападнаха, дори когато събирах подписи, защото се обърнах и към техните избиратели".
Краснов спечели изборите с 31% от гласовете.
"Беше голяма изненада", казва Алехандра Монрой Мартинес, политолог в Тунха, която си спомня как Краснов раздавал агитационни материали и разговарял с хората из улиците в града. Тя казва, че победата му е отражение на нарастващото недоволство от политическата класа в града.
56-годишната Алба Родригес Пара посочва, че се доверява на "руснака", защото преподава в университета в града, говори шест езика и има няколко дипломи. Тя се надява, че новият кмет ще намали растящата престъпност и ще помогне за разширяване на улиците, които водят към центъра на града и понякога са задръстени от коли.
"Предишните кметове ни разочароваха, защото прибираха всичките пари", казва тя.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4643
1
21.12 2023 в 13:53
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир