Премиерът на Словакия Роберт Фицо е в болница с опасност за живота, след като бе прострелян след заседание на правителството в град Хандлова. Властите определиха случилото се като атентат, а десетки световни лидери осъдиха атаката.
The Guardian обобщава кой е Роберт Фицо.
Роберт Фицо е словашки политик, който кара третия си мандат като министър-председател на централноевропейската държава.
Роден в работническо семейство на 15 септември 1964 г., Фицо - юрист по професия - започва политическата си кариера в комунистическата партия малко преди кадифената революция от 1989 г., довела до разпадането на бившата Чехословакия, припомня Гардиън.
От 1994 г. до 2000 г. е представител на Словакия в Европейския съд по правата на човека, а през 1999 г. създава лявоцентристката си партия Смер-СД.
През 2006 г. "Смер" печели убедителна победа, която го изстрелва на премиерското място две години след присъединяването на Словакия към ЕС. През 2009 г. вкарва страната си в еврозоната, но не успява да сформира коалиция през следващата година, въпреки че печели изборите.
През 2012 г., след падането на дясноцентристката коалиция заради обвинения в корупция, той постига нова победа, а през 2016 г. отново печели, но две години по-късно се налага да подаде оставка на фона на масови протести заради убийството на разследващ журналист и неговата годеница. През октомври Фицо се завърна за трети мандат като министър-председател начело на популистко-националистическа коалиция.
Забъркан в обвинения в корупция, които винаги е отричал, Фицо е дързък и откровен, със склонност към бодибилдинга, футбола и бързите коли, пише Гардиън.
Каква е неговата политика?
Фицо се възхищава както на Владимир Путин, заявявайки, че не би допуснал арест на руския президент с международна заповед, ако отиде в Словакия, така и на нелибералния лидер на Унгария Виктор Орбан, "който защитава интересите на страната и народа си".
Лидерът на "Смер" е и тактик: в своята тригодишна кариера успешно се движи между основните, проевропейски позиции и яростна националистическа, антизападна реторика, предназначена главно за вътрешно потребление, доказвайки, че е повече от готов да променя курса си в зависимост от общественото мнение или политическата реалност.
Заявявайки, че за него имат значение единствено интересите на Словакия, Фицо се изказва открито по множество въпроси, говори гневно за ЕС и международните НПО, обижда съперниците си, лъжливо твърди, че има заговор за преврат, и твърди, че вотът ще бъде фалшифициран.
Той е яростен противник на имиграцията - ключов фактор за изборната му победа през 2016 г. - и отхвърля "отделна мюсюлманска общност в Словакия". Неотдавна разкритикува еднополовите бракове и определи осиновяването от еднополови двойки като "извращение".
По време на пандемията от COVID-19 Фицо се превърна в най-изявения глас в страната срещу маските, блокирането и ваксинацията. Преди да встъпи отново в длъжност през октомври, настоящият премиер използва високите нива на проруски настроения в Словакия, за да подкопае прозападния курс на правителството.
Какво се случи през третия му мандат като министър-председател?
Критиците се притесняват, че Фицо изоставя прозападния курс на Словакия и следва посоката на Унгария при управлението на Орбан. Хиляди хора се събраха в столицата и в цяла Словакия, за да протестират срещу политиката на Фицо.
През февруари депутатите одобриха законови промени, с които се премахва специалната прокуратура, занимаваща се с корупцията по високите етажи на властта, намаляват се наказанията за финансови престъпления и се съкращава давностният срок за изнасилване.
През април правителството одобри предложение за премахване на обществената телевизия и замяната ѝ с нов орган. Планът предизвика остра критика от страна на опозиционните партии, според които той ще даде на правителството пълен контрол върху общественото радио и телевизия.
През април Петер Пелегрини, скептик по отношение на Украйна и близък съюзник на Фицо, спечели втория тур на президентските избори срещу либералния и прозападен кандидат на опозицията Иван Корчок.
Пелегрини трябва да наследи Зузана Чапутова, първата жена държавен глава на страната. Чапутова, твърд поддръжник на съседна Украйна в борбата ѝ срещу руската инвазия, обяви, че няма да се кандидатира за преизбиране през юни миналата година, след като получи смъртни заплахи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир