В неделя привечер Китай официално сложи край на забраната семействата в градовете да имат повече от едно дете, пише френският вестник «Паризиен». Отменяйки оспорваната политика, властите разчитат да се справят с остаряването на населението и да посрещнат потребностите на икономическия растеж.
В края на октомври т.г. управляващата Китайската комунистическа партия беше обявила, че политиката на единствено дете ще отпадне.
Вчера е провъзгласен законът, който позволява на всички семейни двойки да имат и второ дете, като запазва някои други мерки за ограничаване на раждаемостта. Той влиза в сила от 1 януари.
Рядко се случва в Китай градски жител, по-млад от 30-ина години, да имат брат или сестра. Това е резултат от политиката «едно дете в семейство», въведена в края на 70-те години, за да се задържи галопиращият демографски растеж.
Изключения бяха допуснати за етническите малцинства, а в селските райони в селските райони на семейните двойки се позволяваше да имат и второ дете, ако първото е било момиче.
Преди две години Пекин вече смекчи забраната, допускайки семействата да имат две деца, ако поне единият от родителите е бил единствено дете.
Властите твърдят, че досега ограничението е предотвратило 400 милиона раждания и че е било сред основните фактори за икономическия растеж, пише «Паризиен». Много са обаче и негативните последици.
Политиката на единствено дете дълго е прилагана от Комитета за семейно планиране, включен по-късно в здравното министерство. Неговите хиляди служители издаваха разрешителни или налагаха глоби, но използваха и оспорвани методи като принудителна стерилизация или късни аборти.
Забраната за второ дете – заедно с традиционно вкорененото в Китай предпочитание да имаш момче – подтикна много семейства към избирателни аборти, зачестиха и убийства на деца. Това доведе до тежък дисбаланс: през 2014 г. на сто момичета са родени 116 момчета, а общата пропорция в населението е 105 мъже на 100 жени.
Застаряването на населението също поставя огромни проблеми пред властите на най-населената страна в света с нейните 1,37 милиарда жители.
Експертите смятат, че сегашната мярка идва твърде късно, за да обърне тенденцията на застаряване - източник на безпокойство за трудовите ресурси в китайската икономика, чийто растеж се забавя.
От друга страна Китай ще позволи на своите граждани, които нямат лични документи (често родени в нарушение на правилото за единствено дете), да получат здравна защита и достъп до образование, съобщиха миналата седмица държавните медии.
Към момента около 13 милиона недекларирани деца, т.е. 1% от населението, нямат документ за постоянно местожителство, който в Китай е необходим, за да имаш нормално гражданско състояние.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
28.12 2015 в 15:40
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара