Кабулският университет, както и всички институции в Афганистан, e с ново ръководство. Властта навсякъде поеха талибаните, като целта е една - ислямизация.
Мохамад Ашраф Гайрат е новият ректор на университета. Още в първите дни след назначението си, той обяви смяна на преподавателския колектив - ще бъдат назначавани само хора, които ще допринесат за ислямизацията и обучението, спрямо нормите на най-консервативната форма на Шариата - ханбализъм.
Гайрат оправда решението си с позицията на университета в една от рейтинговите системи, според която той се нарежда на 8213 място. Ректорът твърди, че ако преподавателите били компетентни, университетът нямало да бъде на това място.
Нещо повече, в публикация в Туитър той заяви, че целта е ислямизацията на учебната програма. Това повдига и въпроса ще се превърнат ли университетите в Афганистан в средища за обучение на следващото поколение талибани.
1/2:We are working on a procedure to appoint more pro-Muslim scholars at KU, which will help our plan for islamization of the curriculum be achieved soon.
I had a fruitful discussion with Mr Jabarkhel yesterday, he's a genius in health and islam philosophy, it will be the ...— Mohammad Ashraf Ghairat محمد اشرف غیرت (@MAshrafGhairat) September 23, 2021
А кой е Мохамад Гайрат?
Новият ректор на Кабулския университет е завършил журналистика. Той обаче има само бакалавърска степен, което е и една от причините за критиките, че не е достатъчно квалифициран, за да ръководи висшето училище. Той не е съгласен. Изтъква, че се е дипломирал през 2008 г. и има 15-годишен опит. За да спечели подкрепа, Гайрат се обяви в защита на журналистите, въпреки че в университета забрани свободното изразяване на позиции.
نه په تمه یم د چا
— Mohammad Ashraf Ghairat محمد اشرف غیرت (@MAshrafGhairat) September 23, 2021
نه پروا کوم د چا
وَتُعِزُّ مَن تَشَاءُ
وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ pic.twitter.com/hfdYOorpTa
Защо Гайрат е подходящ за режима на талибаните?
Отговорът е един - стриктното спазване на религиозните норми и единомислието с талибаните, които се опитват да наложат най-консервативната форма на Шариата и да изградят животът в Афганистан в пълно съзвучие с религиозните догми.
Гайрат се хвали в Туитър, че е хафъз (човек, наизустил Корана), че е против "навлизането на западни идеологии" и е борец срещу тях от студентските си години. Той подкрепя създаването на ислямска република.
taliban flags at Kabul University
— AMITA NANDAL (@amitanandal88) September 25, 2021
pictures https://t.co/A5zgqNRzIq
Междувременно флагът на талибаните беше официално издигнат в университета.
Какво се случва с жените в университета
Вчера новият ректор забрани достъпа на жени до университета. Това се отнася както за студентите, така и за професорите жени. Причината - не е осигурена "ислямска среда", или, с други думи, не са обособени аудитории само за жени.
"Докато истинска ислямска среда не бъде осигурена за всички, жените нямат право да идват в университета или да работят в него. Ислямът първо", заявява в Туитър ректорът.
Според регистрите на Кабулския университет, в него учат около 12 000 жени. 300 от тях живеят в общежитие и в момента са на практика затворници, тъй като нямат право да излизат без мъж придружител.
Думите му са противоречиви, особено на фона на разпространените в началото на месеца кадри от лекции в университета, на които се вижда, че само жени в бурки присъстват в залата. Това се случи дни след като около кампуса бяха изградени пропусквателни пунктове, през които се допускаха само мъже.
По-рано вчера в туит на арабски ректорът заяви, че причината за забраната на висшето образование на жените, е липсата на достатъчен брой професори жени. Предложението е лекциите да се водят от мъже, които обаче да бъдат отделени от студентките чрез завеса, което по думите на Гайрат, е начинът за създаване на "ислямска учебна среда".
В първата си публикация в Туитър той заявява, че обучението в смесени випуски е в разрез с религиозните догми, както и че тези университети "вместо да бъдат центрове на науката и религиозните знания, са превърнати в центрове за проституция и морални престъпления".
Реакциите
Непосредствено след назначаването на Гайрат започва масово подаване на оставки на преподаватели в университета. До момента около 70 професори са напуснали. Те определят назначаването на новия ректор като "обида" за Кабулския университет. Петиции и призиви за напускане се появиха в социалните мрежи.
Нещо повече, появи се и информация, че кандидатурата на Гайрат е била спорна точка и сред талибаните, част от които са заявили, че той едва ли е достатъчно компетентен, пише Khasa Press.
Негов състудент пък написа във Фейсбук, че Гайрат е бил изключително слаб студент, който едва е взимал изпитите си. Той допълва, че настоящият ректор още в студентските си години се е държал неуважително към състудентките си и професорите жени.
#KabulUniversity students will launch a movt against appointment of an uneducated person as the chancellor of the varsity by the Talïban, which would destroy the institution
— Ali Reza (@Reza_Ali20) September 24, 2021
Here's a feedback about New chancellor of KU from one of his classmates????#SaveKabulUniversity@CestMoiz https://t.co/5uteJcezh4 pic.twitter.com/AuA2HsnZPY
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас