Иранските власти екзекутираха жена, убила съпруга си, за когото е била принудена да се омъжи като дете, съобщи правозащитната организация Iran Human Rights.
29-годишната Самира Сабсиан е екзекутирана в затвора на 20 декември. През 2009-а година, когато е едва на 15 години, Самира е принудена да се омъжи за съпруга си. 4 години по-късно - през 2013 г., тя го убива в съучастие на сестра си и още един човек в град Малард, провинция Техеран. Тогава е на 19 години.
Според правозащитната организация жената е била жертва на домашно насилие.
Осъдена е qisas (възмездие в натура) - семейството на жертвата има право да избира между смъртно наказание, кръвнина или прошка. На 12 декември родителите на убития мъж избират екзекуция.
Самира има две деца, които са на 15 и 10 години. Вижда ги за първи път, откакто е арестувана, дни преди да бъде убита.
Иран е страната с най-много екзекуции на жени. През 2022 г. най-малко 16 жени са били екзекутирани. Самира е 18-ата жена, екзекутирана през 2023 г. Според доклад на Iran Human Rights най-малко 164 жени са били екзекутирани между 2010 г. и октомври 2021 г. В 66% от известните случаи на убийство, жените са осъдени за убийството на своя съпруг или партньор. В рамките на брака жената няма право на развод, дори в случаи на домашно насилие и малтретиране.
Няма официални данни за броя на всички екзекуции. През ноември норвежката кюрдска правозащитна организация Hengaw изчисли, че през тази година вече са били екзекутирани 700 души.
В сряда известна иранска журналистка беше осъдена на шест месеца затвор и ѝ бе забранено да работи в Ислямската република. Съдът в Техеран призна Сара Масуми за виновна в разпространение на фалшиви новини и я лиши от право да упражнява професията си на територията на Иран за срок от две години, съобщи адвокатът на подсъдимата пред вестник "Шарх", предаде БТА.
Делото срещу Масуми е за публикация в социалните мрежи, свързана с Армита Гераванд - тийнейджърка, която почина, след като през октомври беше нападната от иранската нравствена полиция, защото не е носела забрадка.
След общонационалната вълна от протести през есента на 2022 г. иранската съдебна система засили репресиите си срещу медийни работници, критикуващи режима. Двама награждавани журналисти Нилуфар Хамеди и Елахе Мохамади получиха дълги присъди във връзка с техни репортажи по това време. Иран заема едно от най-ниските места в световната класация за свободата на печата, изготвена от организацията "Репортери без граници".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
900
4
21.12 2023 в 20:33
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
890
3
21.12 2023 в 08:50
173
2
20.12 2023 в 21:31
1000
1
20.12 2023 в 19:57
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)