Папа Франциск днес стана първият понтифик, присъствал на среща на Г-7, където повдигна въпроса за надеждите, които се възлагат на изкуствения интелект, и рисковете, които той крие, предаде Асошиейтед прес. Папата беше поканен на срещата в Бари, Пулия, от италианския премиер Джорджа Мелони.
Папата призова лидерите на държавите от Г-7 да поставят човешкото достойнство на първо място при разработването и развитието на изкуствен интелект и предупреди за опасностите на тази нова технология, която има потенциала да превърне дори човешките взаимоотношения в алгоритми.
Светият отец предложи етична гледна точка към тема, който присъства все по-често в дневния ред на международни срещи на върха, правителствени политики и корпоративни ръководства.
"Бихме обрекли човечеството на безнадеждно бъдеще, ако отнемем на хората възможността да вземат решения за себе си и за живота си, като ги обречем [на това] да зависят от решенията на машини", каза папата. "Трябва да осигурим и да запазим пространство за подходящ човешки контрол върху избора, който правят програмите за изкуствен интелект: Самото човешко достойнство зависи от това“, заяви понтификът.
Папа Франциск имаше намерението да използва случая да се присъедини към многото държави и международни организации, които настояват за по-строги регулации по отношение на ИИ след широкото разпространение на генеративния изкуствен интелект, отприщен от чатбота ChatGPT на OpenAI.
В годишното си послание за мир аржентинецът призова за международен пакт, който да гарантира етичното разработване и използване на ИИ, припомня АП. Според папата, това е технология, в която не присъстват човешките качества на състрадание, милосърдие, морал и прошка, което я прави прекалено рискова, за да бъде развивана безнадзорно.
Папата заяви, че ИИ трябва на първо място има загрижеността за опазване на основните човешки права, за насърчаване на мира и за предпазване от дезинформация, дискриминация и изопачаване на истината.
На миналогодишната среща на Г-7 в Хирошима, Япония, беше започнат процесът за ИИ, който трябва да изготви международни насоки и кодекс на поведение за разработващите ИИ. Японският премиер Фумио Кишида представи миналият месец рамка за глобалното регулиране на генеративния ИИ.
Освен речта си за изкуствения интелект, папата има планирани срещи с президента на Украйна Володимир Зеленски, с поканени лидери от Алжир, Бразилия, Индия, Кения, Турция, и с членовете на Г-7, включително американския президент Джо Байдън, който е католик, канадския министър-председател Джъстин Трюдо и френския президент Еманюел Макрон.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-40
1
15.06 2024 в 07:18
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара