Блогърите в Казахстан да се регистрират като юридически лица, а инфлуенсърите, които печелят от влиянието си в интернет, да плащат данъци от получените приходи. Такива законодателни промени въвежда бившата съветска република Казахстан, управлявана от бившия заместник-генерален секретар на ООН Касим-Жомарт Токаев.
Според агенция КАЗТАГ, Токаев е подписал Закон за регулиране на блогосферата, задължаващ инфлуенсърите да си отворят фирма, юридическо лице и да носят административна отговорност за разпространение на "фейкове", съобщава пресслужбата на държавния глава .
Съгласно закона, който ще влезе в сила през септември 2023 г., потребителите на популярни социални медии ще бъдат задължени да плащат данъци върху приходите, получени от реклама в своите ресурси, блогове и социални мрежи, както и да обозначават съответно тази реклама. Освен това инфлуенсърите ще трябва да поддържат и официално счетоводство.
Законът също така предвижда задължителна интеграция на казахския език в интерфейсите на онлайн платформите и тяхното модериране, което ще позволи на алгоритмите на социалните мрежи да проследяват незаконно съдържание в онлайн платформи и модериране на съдържание на казахски език.
За разпространение на невярна информация, казахстанските блогъри сега ще бъдат изправени пред административни глоби от 69 000 тенге (155 щатски долара) за физически лица и 138 000 тенге (311 долара) за юридически лица инфлуенсъри. За да станат санкциите възможни, Токаев вкара нов член 456-2 („Публикуване и разпространение на невярна информация“) в Кодекса за административните нарушения на Казахстан.
Административните глоби за блогъри за "фейкове", както обясни Генералната прокуратура на страната, ще станат превенция на по-тежки престъпления, за които, съгласно член 274 от Наказателния кодекс на Република Казахстан, се наказват с глоба от 3,4 милиона тенге ( 7785 долара) или до една година затвор .
Депутатите от долната камара на парламента на Казахстан мотивираха измененията с това, че ще се увеличат прифходите в бюджета на Казахстан чрез облагане на интернет рекламага и с борбата с финансовите пирамиди, активно рекламирани в Казахстан от интернет блогъри.
На свой ред казахстанските правозащитници отбелязаха, че законът за онлайн платформите, в допълнение към икономическите ползи за бюджета на страната, е изпълнен с редица подводни камъни. Всъщност говорим за „закон за фейковете“ в руски стил: с приемането му всеки блогър може да бъде подведен под административна отговорност за разпространение на невярна информация. И не е задължително да е умишлено от негова страна.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11978
2
12.07 2023 в 08:35
12000
1
11.07 2023 в 23:41
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара