Министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов и министърът на финансите Асен Василев поканиха американски компании да инвестират в България по време на посещението си в САЩ.
Двамата министри са обсъдили възможностите за инвестиции и създаване на работни места в България с представители на водещи компании, сред които TESLА, Honeywell, Northrop-Grumman, Lockheed Martin, FedEx, C4V.
"Американският бизнес е добре дошъл в България, ако търси квалифицирани кадри, но ако ви трябва евтина работна ръка, по-добре си останете у дома", казал Асен Василев.
По време на официалната си визита в Съединените американски щати Василев и Богданов са провели среща и с Американската търговска камара (АмЧам), с вицепрезидентът за Европа Марджъри Чорлийнс и са взели участие в отбелязването на 40-годишнината на организацията.
От страна на американския бизнес е заявен интерес към инвестиции във високите технологии, енергетиката, иновациите, производството на електромобили и медицинските продукти, както и във военната промишленост в България.
Министърът на икономиката е подчертал, че от 2017 г. досега търговията между България и САЩ нараства, като през 2022 г. двустранният търговски обмен достигна исторически връх от над 2 млрд. долара.
"България желае да продължи и да развива тази положителна тенденция. Страната ни има интерес към привличането на американски капиталовложения във високотехнологични производства и услуги с висока добавена стойност. Те ще допринесат за ефективността на българската икономика и ще създадат високо-квалифицирани и добре платени работни места. Разчитаме директните американски инвестиции да развиват икономически сектори, способни да издържат на силна конкуренция и да приемат бизнес-практиките, етиката и технологиите на чуждестранните инвеститори", коментирал министърът на икономиката.
По думите му секторът на информационните и комуникационните технологии е едно от най-обещаващите направления за привличане на американски инвестиции в страната ни. САЩ са световен лидер в този сектор и все повече американски компании насочват своите дейности към България. Огромен е и потенциалът в технологиите за производство и съхранение на енергия от възобновяеми източници.
Специален акцент на срещите е поставен на включването на България във вериги на доставки, което би създало възможности за производства с по-висока добавена стойност.
"Американският бизнес е добре дошъл в България, ако търси квалифицирани кадри, но ако ви трябва евтина работна ръка, по-добре си останете у дома,” заявил Асен Василев пред представителите на големите компании.
Той е изтъкнал инвестиционните предимства на страната ни, като посочил, че за първи път сегашното правителство е започнало да подпомага българските и чуждестранни инвеститори за капиталови проекти с максимално разрешената от ЕС държавна помощ.
По време на работното си посещение в САЩ министърът на икономиката и неговият заместник Николай Павлов са провели среща и с представители на групата на Световната банка. На нея са обсъдени възможностите за сътрудничество при управление и привличане на инвеститори в индустриалните зони у нас и изграждането на нови зони с използването на публично-частно партньорство.
На среща с Диеп-Нгуен ВанХаут, директор климатични иновации в централата на Международната финансова корпорация (IFC) към групата на Световната банка (СБ) във Вашингтон, станало ясно, че институцията отпуска средства за развитието на стратегия и анализ на тези проекти.
Институцията може да бъде партньор редом със Световната банка, в оценката, управлението и структурирането на публично-частно партньорство в новоизграждащите се индустриални зони, от една страна, както и да бъде инвеститор в тях, от друга. Корпорацията подпомага различните държави в привличането на нови инвеститори в изгражданите под нейно управление зони. Бяха набелязани още възможностите за сътрудничество и привличане на инвеститори при изграждане на системи за съхранение на енергия и инфраструктурни проекти.
Богданов посочил, че сътрудничеството с IFC и със Световната банка ще бъде важно за подобряване на представата на бизнеса и инвеститорите към този начин на бизнес развитие. С тяхното активно участие ще бъде подпомогнат процесът по изграждане на прозрачни правила за работа между администрацията и частния сектор.
Представителите на групата на Световната банка са оценили високо действията на българското правителство за развитието на индустриалните зони и на инфраструктурните проекти. Те подчертаха своя богат опит в тази област, и то конкретно в сферата на публично-частното партньорство.
На срещата представителите на групата на Световната банка са оценили и конкурентните предимства на България като отлични за изискванията на азиатските производствени инвеститори, които IFC има готовност да привлече и финансира. Договорено е посещение на екип на IFC за продължаване на разговорите и подписване на Меморандум за сътрудничество в сферите на проведените разговори.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-40
5
09.02 2024 в 10:02
155
4
08.02 2024 в 19:55
Плочкаджиите са алегория. Щом е зор да се намерят и те, за какви специалисти говорим?
11978
3
08.02 2024 в 19:52
1005
2
08.02 2024 в 14:45
155
1
08.02 2024 в 13:23
С търсенето и ще си останат. В Българиа вече не можеда се намери и читав плочкаджия.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара