В Северна Корея има само един потенциален гласоподавател за българските избори на 11 юли и затова в страната няма да бъде открита секция.
Това става ясно от справката на външното ни министерство до ЦИК за държавите, в които е невъзможно да има избирателни секции.
В Северна Корея също така е въведен строг ограничителен режим срещу разпространението на COVID-19, при който е напълно затворена границата, включително за всякакви пратки. В нашето посолство в Пхенян не е образувана секция и при предишните избори.
Анологична е и ситуацията в Улан Батор - Монголия: и там има само един потенциален гласоподавател.
Секции няма да има и в:
Багдад (Ирак) - заради рисковата обстановка и заради липсата на достатъчен брой регистрирали се гласоподаватели;
Дамаск (Сирия) – от 2012 г. насам в страната се води гражданска война, която все още продължава; има и постоянната заплаха от осъществяване на терористични нападения въпреки мерките, предприемани от сирийските власти;
Рамалла (Палестина) – от началото на май обстановката по линия на сигурността в Йерусалим и Газа е крайно усложнена, като налице е започнал от 10 май и продължаващ и към момента с различен интензитет ракетен обстрел между Газа и Израел. Освен това, изключително тежка остава и ситуацията по линия на разпространението от COVID-19;
Триполи (Либия) – предвид критичното развитие в Либия през последните години българските дипломати са изтеглени от страната и в нея понастоящем няма българско дипломатическо присъствие. Функциите на дипломатическото ни представителството в Либия, както и на повечето чужди дипломатически мисии в тази страна, се осъществяват от Тунис.
Сана (Йемен) - дейността на задграничното ни представителство е временно прекратена до нормализиране на обстановката по сигурността в Република Йемен. Отделно от това, предвид крайно несигурната ситуация в страната, произвеждането на избори на територията на Йемен е практически неосъществимо.
Адис Абеба (Етиопия) - в страната към момента на изборите се очертава да има само трима български граждани, вкл. и временно управляващия посолството.
Афганистан, Кабул - Считано от 10 март 2018 г. временно е преустановено прякото дипломатическо присъствие на България в Афганистан поради нанесени сериозни материални щети на сградата на българското посолство в Кабул при мащабен терористичен акт на 31 май 2017 г.
Пакистан, Исламабад - предвид обстановката по сигурността и практически липсата на потенциални гласоподаватели, с изключение на двама дългосрочно командировани служители, в това число ръководителя на мисията и един член на семейство. Посолството разполага с информация само за един пребиваващ в страната български гражданин.
Виетнам, Ханой - минимален брой български граждани, пребиваващи понастоящем във Виетнам. Посолството има данни за едва 18 пребиваващи български граждани на територията на Виетнам, от които само четирима в столицата Ханой. Поради налагане на още по-строги в сравнение с април 2021 г. карантинни мерки практически невъзможно е гарантиране връщане в България на изборните книжа след изборите в законоустановения срок.
Индонезия, Джакарта – поради минимален брой потенциални гласоподаватели. За гласуване на произведените на 4 април 2021 г. избори заявления за гласуване са подали само 11 души. По преценка на посолството в Джакарта в изборния ден на 11 юли 2021 г. бройката им евентуално може да се увеличи максимум на 15-20 души, без да има гаранции за това. В Индонезия също така остават налице ограничения за пътуване в страната. Поради строгите гранични и карантинни мерки връщането на изборните книжа в България в законоустановения срок ще бъде затруднено и скъпоструващо.
Индия, Делхи – поради изключително тежката пандемична обстановка, довела до остра хуманитарна криза. Въведени са много строги ограничителни мерки, в т.ч. рестрикции при придвижването, които ще възпрепятстват и малкото на брой потенциални български гласоподаватели. При разкриване на секция максималният брой гласували би бил не повече от 10-12 души, в т.ч. служителите на мисията. С цел запазване живота и здравето на служителите в посолството в Делхи са въведени строги мерки за сигурност, в т.ч. временно е забранен достъпът на граждани до посолството.
Нур-Султан, Казахстан – очаква се изключително ниска избирателна активност от страна на и без това малкия брой български граждани, пребиваващи временно или живеещи постоянно в Казахстан и Киргизстан. Българската диаспора в тези страни е от повече от 100 години, като нашите сънародници и техните потомци не са придобивали българско гражданство, тъй като Казахстан не признава двойното гражданство, а в Киргизстан този въпрос не е регламентиран.
Ташкент, Узбекистан - поради малък брой избиратели (само 3 заявления за гласуване). За изборите на 11 юли се очертава присъствието само на един желаещ да гласува. През 2019 г. за изборите за членове на Европейския парламент в посолството бе открита избирателна секция, в която гласуваха 12 души, от които 4 специално командировани от България за членове на СИК.
Ватикана – традиционно във Ватикана не се образува секция поради особения статут.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)