Шефът на столичната 'Топлофикация' подаде оставка след обвинения в далавери

Не желая да бъда повод и обект на политически спекулации и манипулативни внушения, които уронват авторитета ми, казва Александър Александров

Даниела Добрева 13 юни 2024 в 10:08 2040 3

Александър Александров

Снимка Столица.бг

Александър Александров

Директорът на "Топлофикация-София" инж. Александър Александров се оттегля от поста, съобщи самият той в позиция до медиите. Причината е, че не желае да бъде повод и обект на политически спекулации и манипулативни внушения, които уронват авторитета му и целят да поставят под съмнение професионалната му експертиза и етика.

В съобщението до медиите Александров изтъкна постигнатото в дружеството по време на неговото управление.

Миналата седмица общинският съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България" ("Спаси София") Борис Бонев обяви, че Александров и жената, с която живее на семейни начала, Светлана Пашалийска, въртят доходоносен бизнес. 

Според Бонев множество обществени поръчки са печелени от определени фирми, които пък превъзлагали дейността си на други, собственост на Пашалийска. И даде конкретни примери за това.

Общинарят призова шефа на "Топлофикация" да подаде оставка и обеща да сезира НАП за злоупотребите.

Какво отчита Александър Александров без редакторска намеса:

"Във връзка с разпространената в последните дни информация относно управлението на най-голямото топлофикационно дружество в страната искам да припомня следните факти:

В периода на моето управление, с безвъзмездното финансиране от Агенцията за търговия и развитие на САЩ, възлизащо на близо $1 млн. по договор сключен със Столична Община бе изработен план за оздравяване и модернизация на „Топлофикация София“ ЕАД, изпълняван от консултанта „Black and Veatch“, с подкрепата на Green Energy Advisors LLC и Marathon Capital LLC. Той включва, както техническа, оперативна и финансова стабилизация, така и модернизация на мощностите и мрежата, като в същото време бе изцяло съобразен със „зелената сделка“ в ЕС. По-късно той стана основа на изработената от нас „Цялостна стратегия за модернизация и екологична трансформация на „Топлофикация София“ ЕАД“. На основание тези проекти Дружеството кандидатства пред Министерство на Енергетиката за финансиране от Модернизационния фонд, като междувременно бе осигурено и финансиране за изпълнение на плана изработен от американските консултанти.

През последните 5 години „Топлофикация София“ ЕАД направи няколко големи стъпки в посока дигитализиране на процеси, които я приближиха до модерните ютилити компании в сектора. Водени от визията за Смарт Топлофикационна система, като неизменна част от концепцията за умните градове внедрихме Система за мониторинг и управление (SCADA) на абонатните станции. Към момента „Топлофикация София“ ЕАД разполага с термо-хидравличен модел, който е разработен с компютърна симулационна среда Termis v.7 - водещ в световен мащаб софтуер за моделиране на топлофикационни мрежи.

Работихме успешно по внедряване на съвременна автоматизирана платформа за термо-хидравлично моделиране, мониторинг и управление на топлопреносната мрежа.

Завършихме и продължаваме да надграждаме внедряването на САП в процесите на Дружеството.
Разработихме нов потребителски сайт с клиентски портал, предлагащ голям брой електронни услуги с цел повишаване на клиентската ни удовлетвореност.

През последните пет години усилията ни бяха възнаградени с устойчива тенденция за нарастване броя на нашите клиенти, като те се увеличиха с 15 094 или +3,4% . За същия период към топлопреносната мрежа са присъединени 585 нови сгради и в резултат на това трасето бе увеличено с над 24 км.

Справяхме с предизвикателството да работим и поддържаме топлопреносна мрежа, изградена в средата на миналия век, без да имаме достатъчна ликвидност за необходимите инвестиционни и ремонтни дейности. И въпреки тези затруднения, в това време започна подготовката и бе възложена най-мащабната в историята на Дружеството реконструкция на магистрални топлопроводи.

За всичко това искам да благодаря за всеотдайността и професионализма на екипа, с който работихме заедно!"

    Даниела Добрева

    Даниела Добрева е журналист в OFFNews от 2019 г. Кариерата си започва преди повече от 30 г. Работила е на различни позиции в националните вестници "Новинар", "Монитор" и "Сега".

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    6005

    3

    Миле Елисеев

    13.06 2024 в 15:16

    Надявам се под САП да се има предвид Стандартна процедура на оценка, препоръчителната методика за изчисляване на енергийната ефективност на сгради.
    Единственото сложно при недряването на подобен метод е да накараш служителите да приемат промяната. Всичко останало е до компетентност и ясна визия и цел.
    Как обаче хем е завършено внедряването, а продължава надграждането :)
    Фирмен сайт с множество електронни услуги, в средата на 2024та... все едно да се хвалиш че на 35г си бършеш задника сам!
    Новите им клиенти са просто апартаменти, чийто инвеститор ги е включил в мрежата, не поради вашите всеотдайни действия... С това се хвалете, ако всеки собственик има възможността да реши сам, дали да се включи, индивидуално.
    Ако не се отремонтират старите топлопроводи, няма ли да наруши услугата ви и да оставите голяма част от хората без топла вода? Сиреч, този ремонт е неизбежен, а е наложителен от години...
    Уронвали му имиджа... Мухльо

    605

    2

    avitohol

    13.06 2024 в 10:22

    С колко милиона на година държавата финансира тази топлофикация не разбрах, че пускате тази статия - реклама на гениалния дуректор?

    11364

    1

    Sin

    13.06 2024 в 10:22

    И нито един конкретен отговор на обвиненията, нищо конкретно за финансовото състояние на Топлофикация София. Която винаги е на огромна загуба и защото заплатите там са като в Манхатън, да не говорим за другите придобивки, но всичко е държавна тайна. Защо ли ? Няма медии, които да се разровят, да питат нещо съвсем просто например: Каква част от разходите на дружеството са за заплати, каква за извън проиводствена дейност ? Как се движат печалби/загуби с времето през годините ? Колко се инвестира въобще и кой дава пърите ? Ние сме по-зле и от Африка - там има все пак някаква отчетност.
     
    X

    Историите на Иво Иванов