Пленарната зала прие идеята на "Възраждане" за въвеждане на механизъм за разследване на главния прокурор. Текстовете минаха със 117 гласа "за", 20 "против" и 48 "въздържал се".
Проектозаконът за промени в Закона за съдебната зала влиза за втори път в парламента. В 47-ото НС той обаче не стигна до зала, а днес, по предложение на Петър Петров от "Възраждане", успя да влезе в пленарна зала на първо четене.
В проектозакона на Костадин Костадинов, внесен още в първия ден на 48-ото НС, се предлага главният прокурор да се разследва от неговата дясна ръка - ръководителят на Националната следствена служба. Според вносителите така България щяла да се съобрази с препоръките на Венецианската комисия и да има ефективно разследване на обвинител №1. Ако текстовете влязат в сила, то на практика би означавало главният прокурор Иван Гешев да се разследва от зам.-главния прокурор Борислав Сарафов.
Председателят на парламентарната правна комисия Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС заяви, че следствието било независимо, а текстовете възстановявали оригинални положения в Конституцията. Той заяви, че конституционната реформа от 2015 променяла текстовете. Хамид Хамид пък иронично коментира, че това се случило заради правосъдния министър на ГЕРБ, чието име не си спомнял - визирайки Христо Иванов.
Искрен Митев от ПП определи ГЕРБ като "голям звяр" и попита: "Къде се е чуло и видяло вълкът да хвали ловеца?"
Бившият вътрешен министър в кабинета "Петков" Бойко Рашков заяви, че останалите предложения в проектозакона - за независимост на следователите, следва да бъдат разгледани внимателно. Лидерите на БСП и ДПС - Корнелия Нинова и Мустафа Карадайъ обявиха, че ще подкрепят текстовете.
Проектозаконът влезе преди промените в Наказателно-процесуалния кодекс, предложени от Министерски съвет и Надежда Йорданова от "Демократична България", в които се предлага механизъм за реално разследване на главния прокурор. Предстои залата да се произнесе по тях.
Зам.-председателят на парламентарната правна комисия Петър Петров от "Възраждане", в право на отговор пред OFFNews, разясни идеята на партията за въвеждането на механизъм за разследване на главния прокурор:
- Каква е идеята на “Възраждане” за въвеждане на механизъм за разследване на главния прокурор?
- Тя включва два съществени елемента, които са неразривно свързани един с друг и са вкючени в законопроекта. Изкарване на следствието от завасимост от прокуратурата. Следствието трябва да е самостоятелно - да има своя роля и функция, каквато има чл. 117 ал. 2 от Конституцията. Тоест - то да стои наравно с прокуратурата и съда, а не да е зависимо от прокурата. С други думи - връщане на режима, който беше до 2006 г. Само тогава, и само ако това бъде постигнато, може да се реализира втория елемент от законопроекта. А именно- директорът на Националната следствена служба, който вече ще е независим от прокуратурата и от главния прокурор и няма да бъде назначаван от него и няма да му е заместник. Само в такъв случай той би могъл да осъществява разследване на главния прокурор, а и не само на него, а и на председателите на ВАС и ВКС, защото няма да има кой да е йерархически над него. С нашия законопроект, който беше приет с такова голямо мнозиство, сегашното йерархичното положение се променя коренно, за да възстанови тази позиция, този пиадестал, образно казано, който има следствието по чл. 117 ал. 2 от Конституцията.
- Ще поискате ли извънредно заседание на правна комисия, за да може в малкото оставащи дни текстовете да минат на второ четене?
- Разбира се. Идеята на всеки един законопроект е да бъде приет на второ гласуване.
- Каква е идеята? Извънредно заседание тази седмица и съкратен срок от три дни?
- Най-вероятно извънредно утре и съкратен срок от три дни и ново заседание на правната комисия - най-вероятно на редовното в сряда, когато всички законопроекти да бъдат разгледани.
-Според Вас има ли политическа воля за това?
-Доколкото видях, че мнозинството от партиите подкрепиха нашия законопроект, и доколкото виждам, че се формира някаква нагласа и за НПК, без да съм пророк, аз мисля, че е възможно.
-Дали няма да е символично, както се случи със спецправосъдието в 46-ото НС?
-Нашата работа като законодателен орган е да направим така, че законите да влизат в сила, а не символични гласувания.
-Въпросът ми е дали днешните големи мнозинства ще се окажат прах в очите?
-Дали ще се окаже прах в очите зависи само и единствено от президента, който би трябвало да следи днешния законодателен ден и процес, за да реши дали да разпусне НС, или да му даде един малко по-дълъг скрок, видно голямото мнозинство, което се формира за създаването на механизъм за разследване на главния прокурор, и да ни позволи да приемем законопроектите и на второ четене.
* Текстът е обновен в 17:56 ч.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11529
1
26.01 2023 в 16:52
По-добре да го разследва жена му или някой роднина.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара