Изключително рядко показваните пред публика Манифест за провъзгласяването на независимостта на България и т. нар. Сребърна конституция ще бъдат изложени в деня на отворени врати в президентството.
На 19 септември президентската институция отваря врати за граждани с изложба по повод 22 септември. В Гербовата зала на „Дондуков“ 2 от 10.00 до 16.30 часа всички желаещи могат да разгледат документи, фотографии, експонати, свързани с провъзгласяването на Независимостта на България. Първата група посетители ще бъдат посрещнати от президента Росен Плевнелиев.
Манифестът, изработен върху пергамент с осемте министерски печата, и Сребърната конституция са показвани пред широка публика изключително рядко.
Централно място в експозицията заема Манифестът на цар Фердинанд за обявяване независимостта на Княжество България, изработен от проф. Харалампи Тачев. Обръщението към народа носи подписите на царя и членовете на кабинета, скрепен е с осем висящи восъчни печата на отделните министерства. Манифестът се съхранява в богато орнаментиран сребърен тубус, положен в резбовано дървено ковчеже с метален обков.
Името на Сребърната конституция произтича от сребърния ѝ обков. Архивният основен закон на Царство България отразява промените, приети през 1911 г. от V Велико народно събрание в съответствие с новия статут на България след обявяване на Независимостта. В изложбата може да се види и указът, с който цар Фердинанд свиква на Великото народно събрание, което да гласува редакциите на Търновската конституция. Промените засягат дори названието на основния закон - навсякъде думите „княжество и княз“ са заменени с „царство и цар“. Освен редакционни, поправките са и по същество - българският монарх разширява пълномощията си и заедно с правителството получава право да сключва международни договори, без да уведомява за това Народното събрание. Мандатът на българския парламент става четири години. Създават се две нови стопански министерства.
В изложбата е включена и черновата на Манифеста, изготвен от министър-председателя Александър Малинов и редактиран от Фердинанд, както и фотографии, писма, ордени и медали, свързани с отхвърлянето на васалния статут към Османската империя и с независимото Българско Царство.
Сред експонатите е и орденът „Св. Св. Равноапостоли”, създаден специално за отбелязване първата годишнина от Независимостта. През годините едва девет души са били удостоени с високото отличие.
В изложбата фигурира и писмо от ген.-майор Стефан Паприков, министър на външните работи и на изповеданията, до княз Фердинанд, предхождащо акта на обявяване на Независимостта. В кореспонденцията Паприков информира княза за липсата на покана до българския дипломатически агент в Цариград Иван Ст. Гешов на официалния прием по случай рождения ден на султана. Основен аргумент на турската страна е, че Гешов не е представител на суверенна държава, макар че от десет години български дипломат редовно присъствал на приемите на султана. Реакцията на нашето външно министерство е мигновена и Гешов е отзован от Цариград.
Експонатите от изложбата са предоставени от Централния държавен архив и Национален военноисторически музей.
Гостите на президентската институция ще могат да разгледат и част от подаръците, получени от президента Росен Плевнелиев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)