Преговорите с Киев за продажба на оборудване от АЕЦ ''Белене'' са удължени със 180 дни

Кристина Минчева 11 септември 2024 в 12:21 774 0

НС

Снимка БГНЕС/НАДЕЖДА ПЕЕВА

Пленарна зала

Преговорите с Украйна за продажба на оборудване, предназначено за проекта АЕЦ "Белене" са удължени със 180 дни. Това реши парламентът с приемане на проекторешение за изменение на Решение за възлагане на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител с цел продажба на оборудване, предназначено за Проекта АЕЦ "Белене". Вносители са Делян Добрев и група народни представители.

Проектът на решение беше приет със 107 гласа "за" (ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС, 5 нечленуващи в ПГ), 65 "против" ("Възраждане", БСП  и 14 нечленуващи в група) и 13 "въздържали се" (ИТН).

Сред мотивите на проекторешението е посочено, че през май 2024 г. е извършена съвместна инспекция на съхраняването на площадка "Белене" оборудване с дълъг цикъл на производство от експерти на Националната електрическа компания "НЕК" ЕАД и ЕНЕРГОАТОМ. В инспекцията са взели участие, както български експерти, така и 20 експерти от украинска страна и технически специалисти от САЩ. В хода на инспекцията е показано цялото налично оборудване и детайлно с инспектирана част от него по предварително договорен списък.

"След успешно проведената инспекция на място на площадка "Белене", на 29.05.2024 г., от украинска страна, чрез представители на дружеството ЕНЕРГОАТОМ, е изпратено официално запитване до "НЕК" ЕАД за разработване и изпращане на търговско предложение за продажба на оборудването и проект на договор. Вследствие на това е ангажиран международен правен консултант (White & Case) с опит в такъв вид сделки, който да участва в разработването на необходимите правни документи и във всеки етап от предстоящите преговори с украинската страна", се посочва в доклада на енергийната комисия.

В него е отбелязано още, че за финализиране на цялостния процес по провеждане на преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител е необходимо изпълнението на следните дейности:

  • Актуализиране на изготвената през август 2023 г. пазарна оценка на оборудването с дълъг цикъл на производство, собственост на "НЕК" ЕАД, предназначено за проекта АЕЦ "Белене".
  • Провеждане на окончателни търговски преговори в съответствие с параметрите на Решението на Народното събрание, на изготвената пазарна оценка и на резултатите от извършената инспекция на място на площадка "Белене", с отчитане на възможността част от оборудването, а именно, парагенератор/и да бъде задържано с цел последващо използване за нуждите на АЕЦ "Козлодуй";
  • Представяне на проект на договор за продажба на оборудването и получаване на необходимите одобрения за сключването му (в това число решения на СД на "НЕК" ЕАД, разрешение от СД на "БЕХ" ЕАД, решение на Министерски съвет за провеждане на процедура за продажба чрез пряко договаряне и, в случай че такова разрешение с необходимо съгласно Закона за енергетиката и Наредба Nº 3 за лицензиране на дейностите в енергетиката, предвид стойността на оборудването и условията, при които с необходимо разрешение на сделката от страна на КЕВР).
  • С оглед максимална защита интересите на българската страна и повишаване ефективността на преговорния процес , "НЕК" ЕАД разполага със съдействието на международната адвокатска кантора White & Case във връзка с изготвянето на документите и предстоящите преговори;
  • Получаване от страна на ЕНЕРГ ОАТОМ на необходимите одобрения от компетентните органи в Украйна за закупуване на оборудването, предназначено за проекта АЕЦ "Белене", за което следва да бъде предвидено време след приключване на преговорите;

Изпълнението на тези дейности обуславя необходимостта преговорите да бъдат удължени със 180 дни. Предвижда се при завършване на преговорите министъра на енергетиката да представи доклад пред Народното събрание за взетото решение за продажбата на оборудването предназначено за Проекта АЕЦ "Белене".

По време на дебатите БСП, "Възраждане" и ИТН критикуваха проекторешението. За поред път Борислав Гуцанов от БСП и Ивелин Първанов от "Възраждане" нарекоха вносителите "национални предатели".

"Нищо не налага такава спешност за удължаване на преговорите, още повече, че обстановката в Украйна се влошават. Големият въпрос е защо това НС бърза да удължи преговорите за продажбата на това стратегически важно оборудване за България. Ние няма да подкрепим това предложение, желанието ни е тези разговори да бъдат забранени", заяви Драгомир Стойнев от БСП.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите