ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ГЕРБ ще внесат максимално бързо общ проект за промяна на конституцията, съобщи пред журналисти в парламента Делян Пеевски от ДПС.
"Разговаряме да бъдат внесени заедно, за да достигнем до общи срокове. Разглеждаме на колегите проектите и смятам, че ще достигнем до общи точки, за да се случи тази конституционна реформа, за която говорим", каза той.
Санкционираният по "Магнитски" депутат от движението се превърна в главно действащо лице за промяната на основния закон. Още преди избирането на ротационния кабинет "Денков-Габриел" той участваше на всички лидерски срещи с ГЕРБ и ПП-ДБ. Пеевски стана и член на парламентарната конституционна комисия, но впоследствие той се отказа от мястото си и като компенсация влезе в правната комисия.
Пеевски даде да се разбере, че ДПС няма да подкрепи предложението на ПП-ДБ за ограничаването на мандатите на кметовете до два:
"Тази идея изцяло не я приемаме от ДПС и няма да я подкрепим. Не виждаме защо трябва да има ограничение успешни кметове да бъдат само два пъти. Когато се справят успешно, хората дават вота си. Хората три, четири, пет пъти ги подкрепят - значи означава, че са си свършили работата. За нас това е важно."
Депутатът изрази и принципна подкрепа за промяната на института на служебните кабинети. По думите му в момента се разглежда предложението и се мисли как и по какъв начин да бъдат ограничени правомощията на правителствата, назначавани от президента.
По отношение на промяната на националния празник на 24 май той коментира, че темата е дискусионна, но принципно движението подкрепя идеята.
"Ние нямаме против", добави той.
По време на вчерашното заседание на парламентарната комисия по конституционни въпроси стана ясно, че разделителните линии между ГЕРБ и ПП-ДБ остават и по отношение на проекта за промяна на основния закон. От партията на Борисов дадоха да се разбере, че няма да подкрепят предложението за мандатността на кметовете. Тази идея не е нова. Тя бе внасяна в предходния парламент от групата на ПП. Друг подводен камък има и по отношение на промяната на правомощията на служебните правителства. Вчера Екатерина Захариева от ГЕРБ каза, че по това предложение трябва да се търси по-балансиран подход и непрекъсваемост на работата на парламента. Третият спорен момент е предложението за 24 май. Както ДПС, така и ГЕРБ не възразяват на предложението, което оригинално е на ГЕРБ-СДС и по-конкретно на бившия образователен министър Красимир Вълчев, който я лансира миналата година. До момента срещу това предложение се обявиха ИТН и "Възраждане", а БСП я постави като условие за разговорите за промяна на Конституцията. Участието на левицата е ключово за прокарването на промените по бързата писта: С ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и БСП разполагат с мнозинство от 191 гласа.
Според процедурата не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след внасянето на проект за промяна на конституцията, за което са нужни 60 подписа, законопроектът се разглежда. Ако той бъде приет с мнозинство от три четвърти - 180 депутати, то ще се движи по т.нар. бърза писта и ще има три гласувания в различни дни. Ако обаче на първо четене предложенията не получат 180 гласа, но не по-малко от две трети от гласовете на депутатите - 160, то предложението може да бъде разглеждано отново след не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане предложението се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети, или 160 от всички народни представители.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5837
1
27.07 2023 в 09:20
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара