Парламентът прие "Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.", която е разработена в изпълнение на Управленската програма на правителството. Тя е в изпълнение на решението на Народното събрание от 31 януари 2023 г., с което на кабинета се възлага да изготви всеобхватна и финансово обоснована програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.
Приложението към Програмата представя основните направления за инвестиции до 2032 г. с прогнозна стойност над 100 млн. лв., подредени по приоритет за финансиране. Това са обявените вече проекти за придобиване на:
- основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизираните формирования от Сухопътните войски;
нови трикоординатни радари; - брегови противокорабни ракетни комплекси;
- зенитно-ракетни комплекси със среден/голям обсег на действие;
- ракетна система за залпов огън с повишена мобилност и 155 мм гаубица;
- Включени са и проекти за придобиване на бойни вертолети;
- противоминни кораби;
- ракетни катери, както и за осигуряване на комуникационно-информационната поддръжка (КИП) на многонационален щаб на дивизия в полеви условия;
- изграждане на система за противовъздушна отбрана на механизирана бригада;
- разузнаване и наблюдение на земни и морски цели, чрез използване на безпилотни летателни системи от среден и висок клас с ударни възможности;
- развитие на способности за преодоляване на сухи и водни препятствия;
- Първите пет инвестиционни направления и три инфраструктурни проекта са с най-висок приоритет и следва да бъдат стартирани и реализирани в най-кратки срокове, подчертават от МС.
Основен източник за финансиране на изпълнението на проектите са бюджетът за отбрана и разходите за отбрана по централния бюджет. Разчетите са направени при численост на армията 37 000 души и 2% от БВП.
По време на заседание на комисията по отбрана, проведено на 04.04.2023 г., председателят на комисията Христо Гаджев от ГЕРБ предложи разчетите да се преработят при обща численост на въоръжените сили, възлизаща на 43 000 души, а когато даряваме техника, парите да отиват за закупуването на нова техника, а не в държавния бюджет. Предложенията бяха приети в комисията и в пленарната зала.
Точката беше внесена в дневния ред на извънредното заседание на парламента, по време на което се разгледа доклада по сделката между "Булгаргаз" и турската енергийна компания "Боташ".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България