
Българските служби за сигурност срещат сериозни пречки пред обмена на информация с чужди държави, сред които са Белгия и Холандия. Без да е ясно защо, промени в Закона за защита на класифицираната информация отлежават от средата на декември, като бяха приети на първо четене едва миналата седмица.
В момента службите обменят информация на основата на сключени споразумения за обмен на класифицирана информация, а държавите, с които нямаме подобни договорености, могат да получат достъп до тайните ни, едва ако те са свързани със сигурността на Европейския съюз. С трети държави без споразумение класифицирана информация не може да бъде споделяна.
Към момента има сключени договори с немалък брой държави, но сред тях не са Белгия, Холандия и Швейцария.
Липсата на влезли в сила международни договори за защита на класифицираната информация препятства възможността за предоставяне и обмен на такава с посочените по-горе страни, някои от които са и членки на Европейския съюз, мотивират внесените промени авторите им от ГЕРБ. Според депутатите сега е невъзможно да се споделя класифицирана информация с партньорски служби на държави извън ЕС, с които страната ни не е сключила международни договори за взаимна защита на класифицирана информация.
По този начин се препятства възможността за осъществяване на ефективно сътрудничество между съответните служби, пише още в мотивите.
Вносителите отбелязват, че е възможно да има и трудности по време на българското председателство на Съвета на ЕС, тъй като в този период страната ни ще има ангажименти, включително и по обмена на класифицирана информация. Това би попречило на страната ни да изпълни някои от ангажиментите си по време на европредседателството, включително и ангажименти, свързани със сигурността.
За да бъде избегнат този конфуз депутатите предлагат да има изключение от правилото, когато въпросната информация касае сигурността на страната ни с гриф за сигурност "за служебно ползване", "поверително" и "секретно" и при предварително писмено уверение от съответната държава или служба, че тя ще осигури същата или по-висока степен на защита на предаваната информация.
Предоставянето на секретна информация българските служби ще правят след мотивирано искане за всеки конкретен случай. Това ще става с решение на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ).
Обратното обаче няма да е в сила. Тоест чужди държави няма да имат задължението да ни предоставят подобна информация, ако с тях няма сключено споразумение.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Propaganda
Протест срещу екстрадицията на Алексей Алчин пред Съдебната палата
Propaganda
ПП решава утре дали да се яви в коалиция с ДБ
Krasimir T.Georgiev
ПП решава утре дали да се яви в коалиция с ДБ
Парапет
ПП решава утре дали да се яви в коалиция с ДБ
Krasimir T.Georgiev
Как да станем нормална държава: 28 въпроса към Асен Василев