Резултатът от референдума във Великобритания предизвиква голямо разочарование. Практически ставаме свидетели на една нация, разделена на две по темата дали да бъде член на ЕС или не. Едно дълбоко разделение няма как да не се отрази на самата Великобритания, но естествено и на ЕС.
Това коментира пред журналисти след извънредно заседание на правителството външният министър Даниел Митов. Той каза, че по повод решението на британците за излизане на страната им от ЕС българското правителство ще излезе с решение.
"В момента емоциите са излишни, но така или иначе ние сме длъжни да не позволим да се получи ефектът на доминото в ЕС и популизмът да не надделее над здравия разум. Както виждате, популистите в Лондон веднага започнаха да се отмятат от част от обещанията си. Найдлъж Фараж днес каза, че това обещание, което е дал, че 350 млн. паунда на месец ще бъдат спестявани от излизането на Великобритания от ЕС всъщност било прибързано и може би не е точната цифра", коментира външният министър.
Според него икономическите последствия от излизането на Великобритания от ЕС ще са много сериозни за Острова. За това трябва да започне дебат за бъдещето на ЕС. "Аз дори бих казал, че ние би трябвало да обърнем внимание на идеята за задълбочаване на интеграцията в рамките на ЕС, така че да излезем от тази ситуация по-силни. Тези кризи създават и възможности, за по-добър изход", коментира Митов. Според него разговорът за бъдещето на Европа е отлаган дълго време, "защото ситуацията не го налагаше".
"ЕС не беше предизвикван отвън, живееше много комфортно, в един момент дойдохме до ситуация, в която трябва да се вземат важни решения. В Европа трябва да се роди лидерство, което да стъпва на европейската традиция и на завещаното от т.нар. бащи основатели на ЕС. Сънародниците ни са притеснени, тепърва ще се оценяват последствията от потенциалното излизане на Великобритания от ЕС", каза още българският външен министър.
Според него решението на британския премиер Дейвид Камерън да подаде оставка е логично, защото той е поставил въпроса за референдума. По-късно референдумът се е превърнал "в гласуване за съвсем различни неща".
"Тук трябва да си дадем сметка за това какви въпроси могат и не могат да се поставят на референдум. Представителната демокрация е за това, за да може да бъдат взимани компетентни решения, по въпроси, които огромна част от публиката не успява да добие достатъчно информация и да оцени правилно. Ясна е волята на британския народ, никой не я поставя под съмнение, но референдумите трябва да бъдат добре премерени и да се дава възможност хората да взимат информирани решения. Защото в един момент референдуми в този род се превръщат в поле за питка на популисти, националисти и ксенофоби и в крайна сметка водят до неразбиране за какво точно се гласува и се превръща във вот за нещо съвсем различно", каза още Митов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
25665
5
24.06 2016 в 12:21
14847
4
24.06 2016 в 11:50
- британските пенсионери;
- нискообразованите британци;
- провинциалистите;
- хетеросексуалните;
- християните;
- белите;
- и разбира се, тов. Путин.
11827
3
24.06 2016 в 11:45
12319
1
24.06 2016 в 11:36
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара