Предоставянето на допълнителна военна помощ на Украйна беше прието от членовете на комисията по отбрана по време на извънредното заседание днес.
Повод за извънредното свикване на комисията е внесеният по-рано днес от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС проект на решение за предоставяне на допълнителна военна помощ за Украйна, която се състои в доставка на неизправни зенитно-управляеми ракети от типа 5В55Р(К), в управление на Министeрството на отбраната, боеприпаси за автоматично стрелково оръжия с калибър 5.56х6.45 мм, с отпаднала необходимост за нуждите на Министерството на вътрешните работи. Сред вносителите са Бойко Борисов, Христо Иванов, Делян Пеевски, Ивайло Мирчев, Кирил Петков и Христо Гаджев.
Атанас Зафиров от БСП поиска провеждането на заседанието на комисията по отбрана, защото според него в мотивите на проекторешението не е посочено какво точно ще бъде предоставено и защо.
По време на дебатите министърът на отбраната Тодор Тагарев каза, че не става въпрос за предоставянето на зенитно-ракетни комплекси, а за ракети, които не стават за ремонт.
„В Министерството на отбраната ежегодно се прави оценка на оборудването. Както вие отбелязвате, в случай, в който не могат да бъдат възстановени ракетите С-300, се търсят алтернативи. Разполагаме с ракети от тази номенклатура, които няма как да бъдат възстановени", обясни Тагарев и посочи, че България ще предложи неизправните ракети на Украйна, а Киев ще вземе решение дали ще им бъдат потребни, или не.
Борислав Гуцанов от БСП попита Тагарев дали е министър на отбраната на Украйна, или на България и го обвини в предателство спрямо българската армия.
От „Има такъв народ“ обясниха, че подкрепят изпращането на боеприпаси, но не подкрепят предоставянето на зенитно-управляеми ракети, а Николай Дренчев от "Възраждане" попита защо се разглежда такова решение, при положение че все още няма доклад за това какво е състоянието на ракетите във ВВС и как е станало ясно, че те са повредени.
Председателят на комисията Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС отговори, че за ракетите С-300 в продължение на две години е имало отворена обществена поръчка за ремонт, която е била прекратена през 2022 г., заради това, че не е можело да бъдат ремонтирани и на българската страна е препоръчано да поиска тяхната замяна с руски такива, но това е било отхвърлено.
Заместник-командирът на Военновъздушните сили Петьо Мирчев обясни, че срокът за изправността на ракетите е регламентиран и такива инспекции се правят всяка година.
Той каза още, че зенитно-ракетните комплекси С-300 се проверяват и след това излизат доклади, в които пише дали са изправни, или не.
По думите му тези ракети са били неизправни, но не обяви причината, защото информацията е класифицирана.
Очаква се проекторешението да бъде внесено в пленарна зала още утре.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода