Отстраняване на "феодалното разделение" в земеделието, прозрачно управление на публичния ресурс, насърчаване на потреблението на български продукти и прозрачност при управлението на горите - това е записано в коалиционното споразумение между "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България" в частта за земеделие.
Приложенията за този и всички останали сектори бяха публикувани вчера от "Продължаваме промяната".
Преговорите за сектор "Земеделие"
Администрация
Предвижда се намаляване на административната тежест за търговия със земеделски продукти, промяна в регулаторните режими и законодателството и прилагане на възможните дерогации. Коалиционните партньори обещават прозрачно управление на бюджетните средства и европейските фондове, администрирани от земеделското министерство.
БАБХ
За да се увеличи консумацията на български продукти, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) трябва да следи за подобряването на качеството и безопасността на хранителните продукти с български и вносен произход. За целта се залага по-строг административен и лабораторен контрол (обратна проследимост и проверка на вноса).
Субсидии и финансиране
За 4 г. трябва да бъде въведена горна граница на директните плащания в размер до 100 000 евро на бенефициент с фокус идентифициране на крайните бенефициенти за свързаност с цел пренасочване на средствата към микро, малки и средни производители. Част от субсидиите ще бъдат пренасочени към производствата с висока експортна стойност и голям потенциал за износ.
Предвижда се намаляване на злоупотребите чрез въвеждане на таван на приспаданията с фонд "Работна заплата", основан на 2.5 пъти средната стойност на стандартните заплати, свързани със селскостопанска дейност на национално или регионално равнище.
В рамките на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) трябва да има гарантирани регионални бюджети на областно ниво и/или секторни бюджети за инвестиции съобразно нуждите на земеделските производители.
Предстои анализиране на възможностите за създаване на гаранционни фондове:
- за кредитни и гаранционни инструменти чрез Българска банка за развитие и/или Държавен фонд "Земеделие", съвместно с търговските банки;
- за равен достъп до кредитен ресурс за малки и средни производители (национално финансиране);
- за подпомагане при кризисни/бедствени природно климатични събития.
И още - през следващите четири години трябва да бъдат премахнати нерегламентираното производство (извън това за домашно потребление) и търговия на плодове, зеленчуци и продукти от животински произход.
Целта в тази сфера е българският производител да се превърне в производител на готова продукция, а не на суровини.
Данъчна политика
Временно намаляване на ДДС за първично производство и поетапно връщане към съответните нива или намаляване на ДДС на стоките от „малката кошница“.
Достъп до пазари
Следващото правителство си поставя целта за четири години да изгради 6 регионални събирателни пазара с огледални мощности за пресни плодове и зеленчуци, и месо чрез публично-частни партньорства между държавата, общините и операторите.
Друг приоритет е увеличаването на дела на местни и биохрани при обществени поръчки чрез въвеждане на критерии за възлагането им, включително чрез приоритизиране на изискванията за качество и въздействие върху околната среда. Критериите за избор на изпълнителите ще бъдат изработени така, че да позволяват набавянето на местни и биохрани (с добро съотношение цена/качество), като се вземат предвид перспективите, свързани с качеството, свежестта, сезонните вариации, устойчивата консумация и екологичните проблеми, освен хранителните качества. Целта е не по-малко от 20% до 2025 г. и не по-малко от 60% до 2032 г. от продуктите и храните, включени в обществените поръчки, да са от местно производство и/или биологичен произход.
Ще се въведе програма "Train the trainer" за обучение на експерти, които да консултират микро и малките производители, както и приемането на национални стандарти и насърчаване на използването на и защитени географски указания и защитени наименование за произход като ефективно маркетингово средство и средство за качествен контрол на производството.
Поземлени отношения
Ще бъдат предприети мерки за категоризация и за контрол на самия пазар, както и синхронизиране на всички регистри на поземлена собственост и отстраняване на историческите несъответствия. Коалицията се е договорила и за прозрачно разпределение на държавните и общински пасища и контрол върху тяхното използване като превенция разпространението на т.нар. „виртуални животни“.
Браншови организации
Основен приоритет тук е създаването на нов Закон за браншовите организации в земеделието.
Млади фермери и семейни стопанства
Приоритет в споразумението е още стимулиране на младите фермери и животновъди. Развитие на семейни стопанства в планинските региони, както и приемането на а мерки за приоритизиране на достъпа на млади фермери до общинска и държавна земеделска земя и пасища.
Напоителни съоръжения
Тук основна цел е извършването на анализ и изготвяне на план за възстановяване на съоръженията за напояване в стратегически важните райони, както и ускоряване на процедурите за получаване на разрешение за водочерпене от повърхностни и подпочвени води.
Хуманно отношение към животните
Тук се предвижда укрепване на зоополицията към МВР по отношение защита и хуманно отношение към животните и противодействие на престъпленията срещу дивата природа. Трябва да бъде създаден и Консултативен съвет в областта на овладяване популацията на безстопанствените кучета към министъра на земеделието.
Горско стопанство и биоземеделие
Предстои създаването публично достъпни дигитални карти и системи за повишаване на прозрачността и контрола на управлението на горите и горските територии.
Ще продължи политиката за пълна сертификация на държавните гори и ще се дебатират възможностите за изкупуване на маломерни частни горски имоти от държавата. Предвижда се да се създадат и поддържат горски пояси около градовете. В тази връзка ще се направи оценка на потенциала за нови залесявания в България и за възстановяване на полезащитните пояси.
Мерките за лова ще бъдат актуализирани.
Ще бъде изградена система за въздушна защита на горите от пожари и подобряване защитата на горите срещу пожари, включително изграждане на горски пътища.
Предстои и анализирането на възможностите за подобряване на системите за санкции и контрол на незаконната сеч, както и на възможностите за отделяне на дърводобива от търговията чрез обособяване на централни складове.
Съвместно с МОН ще бъдат разработени образователни програми, които да разкрият на децата колко голямо е значението на горите и да ги научат да се грижат за горите от малки.
Предвижда се актуализация на законите за горите и за лова и опазване на дивеча, както и наредби №8 и №18, чрез които да се въведат мерки за справяне с бракониерството и които да уредят реда за събиране на трюфели, билки, горски плодове и др.
Ще бъде предложен ред за сертификация и категоризация на дърводобивните фирми.
Анализ на възможностите за насърчаване на частната инициатива и дългосрочното ползване на горите е също заложен в коалиционното споразумение за земеделие.
Приоритет става производството и маркетингът на биопродукти чрез изпълнение на мерките, включени в Националната стратегия за развитие на биологичното производство.
Други мерки
Други приоритети в сектор "Земеделие" са приемането на Закон за плащанията на екосистемни услуги в земеделието и проект на стратегия за трудова миграция за осигуряване на краткосрочно пребиваване в определени региони (над 200,000 българи), включително привличане на работници от други държави.
Планира се промяна в категорията труд най-вече за малките и средни фермери. Ще се анализира възможността животновъдите да се пенсионират като втора категория труд.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста