Иво Христов: Изборите развенчаха мита, че държавният глава се определя от ДПС

„Макар и компромисно, новото правителство заслужава подкрепа, защото е етап по пътя към нормализацията“, смята българският евродепутат

OFFNews 06 декември 2021 в 19:16 4328 0

„Пропаганден блъф на ГЕРБ е твърдението за концентрация на власт при президента Радев. Президентските правомощия си остават много ограничени – такива, каквито са дефинирани в сегашната Конституция. Друг е въпросът, че президентът се радва на голямо обществено доверие, което прави гласа му по-ясен и по-подкрепян от гражданството.“

Това заяви в предаването „Лице в лице“ по bTV Иво Христов, член на Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП и началник на кабинета на президента Румен Радев в периода 2017-2019 г.

Според Христов, ако се потвърди появилата се в публичното пространство информация, че някои от служебните министри ще бъдат предложени като членове на редовния кабинет, това би бил добър атестат за кадровата политика на президента Радев, който е открил консенсуални и ефективни министри, които ще бъдат наследени от новата коалиция.

„Изборите бяха масивен вот на доверие за президента Радев, който, след пет години на власт, спечели с милион и половина гласа в своя полза. Това е приблизително същият резултат като през 2016 г. – минус гласовете на ДПС. Това развенча мита на съвременната българска политика – че държавният глава се определя от ДПС“, коментира още Иво Христов.

„Все по-трудно ще се правят коалиции и те ще са все по-компромисни. Очаква ни труден период на криза, който не свършва с тези избори“, смята евродепутатът.

По думите му, снимката, на която виждаме седемте заместник-председатели и председателя на Народното събрание, които не смогват да се сместят зад трибуната, е най-говорящата картина на кризата на парламентарната република у нас.

„Партиите вече са много и са трудно съвместими идейно. Между тях има натрупани и редица междуособици. БСП е необходимата социална котва на тази коалиция, в която има както неопитни политици, така и хора, обременени от миналото, все още носещи патоса на антикомунизма. Добре е да има една социално ориентирана партия и само БСП се заявява като такава.“

Според Христов е очевидно, че партиите са несъвместими: „Някои от тях изповядват почти неолиберални виждания. Други са прононсирано социални – като БСП. Предстои да видим какво ще роди този коктейл. Опасявам се, че по начина, по който се делят кабинетите, може да се стигне до своеобразна феодализация – всяка партия да държи своите кабинети. Това е рецепта за кратко съществуване. Необходима е обща политическа воля, каквато засега не се забелязва. Тя ще се оформи в хода на първите месеци.“

В ефира на bTV евродепутатът коментира още, че най-смущаваща е възможността за реванш на картела на статуквото. „Тя продължава да съществува. Възможно е този кабинет да обере пасивите от трудната зима и, ако не успее да реши проблема в правосъдието, тогава картелът на статуквото ще търси своя реванш много скоро. Колкото и компромисен да е този кабинет, той вече е жалон по пътя от автокрация към демокрация“, смята Иво Христов.

По думите му, картелът на статуквото е проникнал на всички нива на държавната администрация:

„Той назначаваше чиновниците в продължение на дванадесет години. Като пример мога да дам фалшивия скандал с редакцията на вестник „Труд“. Проблемът не започва, когато държавата гони един некоректен наемател от помещение, за което той не е плащал изрядно. Проблемът е започнал, когато държавата на Борисов е казала: „Заповядайте, работете в един държавен имот, а може и да не плащате наем. Може ли такава редакция да бъде критична към властта? Разбира се, че не.“

Евродепутатът каза още: „Така бяха покварявани всички български медии – чрез подаръци. Затова сме и на това незавидно място в класациите за свобода на словото. В случая става въпрос за неизрядни длъжници.“

„Разбутването е необходимо, когато става въпрос за компетентност и добросъвестност. Ако реформата на държавната администрация, анонсирана от г-н Асен Василев, почива на тези два стълба, тя ще бъде резултатна и полезна. Ако ли възприеме практиката на ГЕРБ – да назначава свои хора на мястото на бившите назначенци, няма да успее“, категоричен бе Христов.

Попитан какви са очакванията от бъдещото правителство, евродепутатът отговори, че залогът е да бъде реформирана една тежко обременена от миналото държава, която е оплетена в схемаджийство, некомпетентност и корист:

„Никой не бива да очаква бързи резултати. Когато сме траeли дванадесет години да се изгради порочната схема, не бива да очакваме, че на първия месец някой ще я разгради. Това също ще отнеме много време. Сигурен съм, че новото правителство ще понесе много удари и със сигурност ще направи много грешки. Но то заслужава подкрепа, защото е етап по пътя към нормализацията.“

Иво Христов коментира още: „Не разбирам каква е логиката Корнелия Нинова да подаде оставка, след което да поеме няколко функции едновременно – председател на парламентарната група, шеф на преговорен екип и потенциален министър. Очевидно оставката целеше само и единствено да спъне преизбирането на президента Радев, в което не сполучи.“

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Защо най-тъмното време на годината не е и най-студеното?