Джамбазки притеснен за пенсионната ни система заради джендър-пенсионери

OFFNews 01 февруари 2018 в 14:43 13159 4

Документ на Съвета на ЕС от 2010 г. внедрява правата на ЛГБТ в Истанбулската конвенция, твърди в декларация евродепутатът Ангел Джамбазки. 

Внедряването е поставено като ангажимент в акт, официално публикуван на сайта на Съвета на ЕС с параф „Публично" през юни 2010 г.

Изложението в приложението гласи: „инструментариум за насърчаване и защита на упражняването на всички човешки права от общността на гейове, лесбийки, бисексуални и транссексуални лица" (ЛГБТ)". То е представено от работна група „Права на човека" и адресирано до Комитета по политика и сигурност на 8 юни 2010 г. - година преди официалното подписване на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, известна като Истанбулската конвенция.

Евродепутатът цитира няколко конкретни свои притеснения, едно от които е за пенсионната система. 

"Какво ще стане с пенсионната ни система, ако всяко лице, което с пол „мъж", в предпенсионна възраст реши, че е жена и предяви своите претенции, за да се пенсионира като такава с няколко години по-рано?", пита той.

OFFNews публикува пълния текст на становището на евродепутата Ангел Джамбазки:

"Аз, като евродепутат и заместник-председател на ВМРО, за пореден път категорично заявявам, че заедно с колегите от Обединени патриоти сме против насилието под каквато и да е форма, но и напълно подкрепяме правото на всяка държава, на всяка нация, на всяко общество да избере своя собствен правен инструментариум, за да се пребори с дискриминацията и нарушаването на човешките права. Категорично заявявам, че сме против криминализирането на сексуалната ориентация, но и сме против изкуственото насаждане на термини като „социален пол", „джендър" и неясното и търпящо многопластови интерпретации „разбиване на стереотипите".

Напълно несъгласен съм с прокарването чрез Троянския кон „превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие" на официализирането на несъвместими с морала и нравите „роли в обществото". Не съм съгласен с пълното юридическо приемане на всички лица от собствената ни или от трети страни, които се самоопределят като част от ЛГБТ обществото и имат претенции да черпят права по силата на Истанбулската конвенция без никакво работещо доказателство за това.

Вече има правен прецедент в Италия, която е осъдена след непризнаване на исканата различна от рождената полова идентичност по делото „Урланди и другите срещу Италия" от 2012 г. Казусът е следният: след направен психиатричен тест, държавата отхвърля искането на лицата да приеме различната им сексуална ориентация, но е осъдена за това. По него има решение от съда по правата на човека в Страсбург от 14.12.2017 г. Следва друг правен прецедент с адрес Унгария, на който цитираният вече съд казва категорично, че такъв тип експертизи не са състоятелни и нарушават допълнително правата на ищеца. Всичко това идва в подкрепа на нашите притеснения.

Като евродепутат и заместник-председател на ВМРО питам и още нещо: какво ще стане с пенсионната ни система, ако всяко лице, което с пол „мъж" в предпенсионна възраст реши, че е жена и предяви своите претенции, за да се пенсионира като такава с няколко години по-рано?

И още нещо – държавата ни има нормативна уредба, свързана с финансовите ангажименти към бежанците със „статут". Колко такива можем да си позволим да приемам по силата на тази Конвенция и Обяснителния доклад към нея?

Защо за българските пенсионери няма пари? Защо за българските млади семейства няма пари, а за хора със съмнителна мотивация за самоопределяне на пола и твърдения за тормоз на тази база има?

Продължавам с цитатите от Инструментариума за ЛГБТ на Съвета на ЕС от 2010 г., за да изградя пълнотата на неприемливостта на налаганите норми.

III. Приоритетни области на действие:

3. Подкрепа и закрила на защитниците на правата на човека:

Всички държави следва да се отнасят с респект към защитниците на правата на човека (...), при все това защитниците, които работят за насърчаването и защитата на човешките права на ЛГБТ. Приоритетите следват в цитирания вече документ. „...да се отдава приоритет на работата в държави, в които отношението към защитниците на правата на човека като цяло и в частност към защитниците на човешките права на ЛГБТИ, е незадоволително, по-специално там, където законодателните промени и налагането на наказателни санкции имат отрицателно въздействие върху работата на защитниците на правата на човека в ЛГБТИ".

Този инструментариум въвежда мониторинг за правата на ЛГБТИ; периодични доклади – анализи; да се правят нарочни справки; да предлагат законодателни промени; да се „повдига въпросът, свързан с положението с човешките права на ЛГБТ, като част от политически диалози или специализирани диалози с държави партньори и регионални организации"; „да насърчават държавите партньори да инициират законодателни промени, за да гарантират равенството пред закона за ЛГБТИ".

Ето тук идва въпросът какво се разбира под насърчаване и какви ангажименти е поела държавата, въпреки религиозния и обществен отказ да приеме Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, бързо и на всяка цена.

А ето и другата страна. В същия този инструментариум на Съвета на ЕС съществуват и такива текстове - да се правят послания за политическа подкрепа, когато това се счита за полезно; „по целесъобразност да способстват за видимостта на местните организации за насърчаване на човешките права на ЛГБТ, напр. като бъдат домакини на дебати и семинари по свързани с темата въпроси и като включват аспект от ЛГБТ (...), като одобряват културни мероприятия, конференции или социални проекти".

В документа има и международни механизми, които включват работа с правителствата, но и с неправителствените организации; насърчаване на докладите на ЛГБТ организациите до ООН и съпътстващите организации, които в крайна сметка да регламентират промени в законодателствата на отделните държави в тази насока.

И стигаме до ключовия текст: стр. 13, абзац предпоследен, от който започнахме: „когато Съветът на Европа разработва мерки за защита на правата на човека, като проекта на Конвенцията относно насилието срещу жени, да включва упражняването на човешките права на ЛГБТ"

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    12007

    5

    Хараламби

    02.02 2018 в 08:29

    Бонджов, в нормалите държави си има процедура за всичко. Ако иска държавата да му плати каквото и да е, минава се проверка (ама не проформа), дали има основания за това и ако наистина има такива, комисия която си гледа работата, а не в донесените пликчета преценява. Тия приказки че едва ли не всеки трети чака Германия да му плати да стане жена са не просто смешни, ами и невероятно невероятни, но в Комсомолская правда минава за чиста монета. Вземете се малко ограмотете.

    9026

    3

    Георги Бонджов

    01.02 2018 в 18:28

    Хараламби, а ако онова същество поиска от държавата да му плати и операцията?

    12007

    2

    Хараламби

    01.02 2018 в 15:33

    Па що не - като реши съответния кандидат-пенсионер да стане жИнЪ, плаща си операцията (около 50 хил. долара) + хормоналната терапия (и тя там близо), минава на комисия (ма поне 2 години ще чака) и като го признаят за жена - нека си пенсионерства на воля. А, ма то желаещите някак изчезнаха май?

     
    X

    Поетесата Мария Донева за живота такъв, какъвто бихме искали да бъде