Ексклузивно Със сълзи: Свалиха Росен Желязков от председателското място в предпоследния ден на 49-ото НС

50% от българите подкрепят задължителното и дистанционното гласуване

OFFNews 16 юни 2015 в 19:45 4331 7

Половината от всички пълнолетни българи твърдят, че биха гласували с „да“ за задължителното гласуване, а малко под една трета са против. Мажоритарният елемент се подкрепя от две трети от всички, около една десета са против. Половината от българите обявяват, че биха гласували с „да“ ва въпрос за дистанционно гласуване по електронен път, малко под една трета са против.

Това показват данните от национално представително проучване на „Галъп интернешънъл“, проведено в периодa от 29 май до 4 юни сред 1010 пълнолетни български граждани в цялата страна. Представените от сондажа резултати са сред всички запитани, а не само сред отговорилите, че биха участвали в референдум. 

На въпроса „Ако заедно с местните избори през есента у нас се проведе национален референдум, по въпросите дали да има електронно гласуване, мажоритарен елемент при гласуване и задължително гласуване, Вие лично бихте ли участвали в този референдум?“ 56% от всички респонденти декларират, че биха участвали.

Това обаче са декларативни нагласи - да участваш в референдума се смята за желателно и престижно. Нагласите бяха подобни и преди референдума за изграждане на ядрена електроцентрала (проведен през януари 2013 г.), а в него в крайна сметка гласуваха само около 1.5 млн (20 на сто от имащите право на глас по списъци и може би около 25 на сто от реално пребиваващите в страната гласоподаватели). Реалната активност обикновено остава под декларираните нива. Въпреки това, ако референдумът действително се проведе в деня на изборите за местна власт, активността ще бъде сравнително по-висока, макар и прагът за валидност (гласувалите на последните парламентарни избори) да остава трудно достижим, отбелязват в анализа си социолозите от „Галъп интернешънъл“.

Във въпросите си към интервюираните социологическата агенция е използвала формулировки, свързани със самите теми на референдума, без президентската институция да бъде изрично намесвана.

Сред най-младите (на възраст от 18 до 25 години) електронното гласуване среща подкрепата на около 60% и само една пета, които са против. При най-възрастните (над 66 години) малко над една четвърт биха гласували „за“ на този въпрос.

Респондентите са били поставени и в хипотетична ситуация, в която са задължени да гласуват или пък са заплашени от конкретна глоба (50 лв). 8 - 10% от всички запитани преминават от категорията „няма да гласувам“ към различни партии. Гласовете се разпределят между различни партии и няма видимо облагодетелствани или губещи партии, показва експериментът на „Галъп интернешънъл“.

И в двата тествани случая около 3 – 4% (на база всички запитани) продължават да казват, че няма да гласуват.

А 6 – 7% (на база всички запитани) твърдят, че ще гласуват с невалидна бюлетина или ще задраскат всички.

Близо 20% на база всички запитани пък преминават от категорията „няма да гласувам“ към колебаещи се – изправени пред необходимостта от задължителен вот. Съвсем ориентировъчно, това са около и над милион пълнолетни българи. Това са хора, за които е изключително трудно да се предвиди какво всъщност биха направили в ситуация на задължително гласуване.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Да помогнем на украинските деца!