Автор: Емил Братанов
Да, истина е: колегата Янев /”Хляб и мармалад”, Оффроуд Радио-Часът на Форума/ има разностранни интереси. Освен рока и „Ритъм” – то, това си му е страст, призвание и по-голяма част от живота – именно Румен пусна Новините в някогашната ефирна „Тангра”, беше телевизионер, глашатай и приятел на куп модни дизайнери /тогава не знаехме думата „Пиар”/, репортер в Странджа-Сакар, Балканист от Института…
А когато ровиш из архивите – понякога изскачат и нетърсени непременно или позабравени албуми от творческото ти минало. Е, този филм не е забравен, но сега пък отново се намери. И най-добре е да го има тук – в Тубата на Медията, близо 15 години след телевизионната му поява. „Път край Косово” обаче ме накара да го сръчкам за малко повече информация, спомени, подробности от пейзажа – но в случая: политическия.
Румен Янев:
„През 1999 г. правителството на Милошевич реши да предприеме военни действия срещу косовските албанци, които се опитваха да отцепят автономната област от Сърбия. Тъй като международната общност и особено западните сили и САЩ бяха против това, Милошевич използва паравоенните формирования на Аркан и започна етническио прочистване на областта, което доведе до мощна бежанска вълна към Македония и България. В Македония бяха избягали хиляди косовари, които бяха настатени в бежански лагери по границата с Косово. В същото време военизираните отряди на Хашим Тачи (УЧК) водеха битка със силите на Аркан. САЩ предприеха военна атака срещу Сърбия и бомбардираха дори Белград. Именно в този период аз успях да организирам екип и финансиране за заснемане на документален филм по трасето на Коридор №8, което преминава през тази гранична област. Филмът е заснет в последните дни на войната и в деня, в който тръгнахме обратно за България, бе подписано мирното спхоразумение.
Пътувахме трима души с един Сеат Ибиса - Красимира, която караше собствената си кола, операторът Росен и аз. Филмът бе продуциран от медийна къща "Реформи", но монтиран и излъчен по Демо Телевизия.
Идеята първоначално бе да насочим вниманието към темата за Коридор №8 като важна транспортна и трансгранична връзка в този район, но на пректика се оказа, че се срещаме със съдбата на прогонени от домовете си семейства и с ужасите на войната. Във филма има интервюта с важни за онова време политици, като едно от тях е с Арбен Джафери, който след това стана президент на Косово. Когато разговарях с него, той вече беше много болен.”
Ще ви насоча малко в недалечното Балканско минало с няколко факта за Джафери /починал през август 2012 г./, който остава с нееднозначно оценявано присъствие в политическата картина сред съседите от Полуострова.
„Засега нито българското правителството, нито ние, имаме конкретни идеи за механизмите за решаване на кризата. Точката на съвпадение в позициите ни е необходимостта от натиск върху международната общност, която тряба да осигури мира в Македония. /…/ Аз съм против замесване на балкански военни сили в проблема.” – казва той през 2001 г. като лидер на Демократичната партия на албанците /ДПА/ в Македония пред нашия в."Дневник".
През 2005 г., цитиран от „Монитор”, предлага обединение и нова държава: „Защо да се пречи на обединяването на Косово с Албания, ако техните граждани искат това. Обединяването ще предотврати бъдещи икономически кризи, заяви Джафери в интервю за косовския вестник "Експрес". Джафери предложи новата държавна формация да носи името Дардания, тъй като думата Косово е славянска.”
През 2008 г. на въпрос на Europe.bg (Портал Европа) за това, че Косово се превръща в опасен прецедент на Балканите, Джафери отговаря: „След като сърбите загубиха всички аргумени за Косово, започнаха да търсят нови и в момента залагат на теорията за "ефекта на доминото". Просто Югославия се разпадна, и никъде теорията за "ефекта на доминото" не се потвърди - нито в съседство на Балканите, нито някъде другаде по света. Това, че една държава се е самоопределила като независима, това не може по "принципа на доминото" да води до аналогии и в други страни по света.”
Крилатото възклицание „Архивите са живи!” важи обаче с пълна сила в нашия случай. В документалния филм на Румен Янев – освен точни и сполучливи интервюта, както самият той споделя сега, е показано и потенциалнотго напрежение, което съществува в Македония между славянското и албанското население.
„Помогнаха ни посолствата ни в Скопие и Тирана, където посланици тогава бяха мои колеги от БАН. Доволен съм, че видеото не е загубено. Искам да го споделя и тук. И да има възможност в Мрежата, хора, които се интересуват, да го видят автентичен.”
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
18.10 2014 в 20:05
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
16.09 2013 в 13:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара