Мащабно пространство-инкубатор за иновации и креативна екосистема с обща площ 800 кв.м. ще се появи в бившата тютюнева фабрика в София на ул. „20 април“ 13. Архитектурният план предвижда то да се състои от високотехнологични зали за практическа работа, център за обучения, лаборатория за роботика за деца, зали за аудио-визуални решения, пространства за работилници, зони за свободно общуване, обмен на идеи и почивка и мн. други.
Проектът е дело на дигиталната агенция Athlon, чийто офис се помещава в същата сграда. По план новото пространство трябва да отвори врати през юни 2017 година.
Целта е да се създаде творческа екосистема, която да среща хора с общи интереси и цели, да стимулира креативността и насърчава спонтанните колаборации – да се получи среда, в която екипната работа е естествен процес/резултат.
Сред елементите на бъдещия център са иновативни лаборатории, оборудвани с последни технологии, в които експерти от различни сфери са поканени да работят, творят и обменят опит и идеи. В тези пространства ще могат да се създават прототипи на цели завършени продукти - от софтуер и електроника до дървен корпус или метална кутия. Такива пространства ще бъдат например Еlectronics lab (зала за електроника), Software Engineering lab – лабораторията за софтуер, в която ще се търсят софтуерни решения от всякакъв характер, включително и от по-малки екипи, които имат идеи, но не разполагат с големи ресурси. Open Device lab/ Testing lab или Пространството за работа с устройства по същината си ще предлага различни устройства, които могат да се споделят от различни екипи. То ще бъде оборудвано от Аthlon и технологични компании и ще бъде със свободен достъп за тестване и работа с устройствата. Интересен елемент е и т.нар. Sound Engineering lab - за интересуващите се от музикално инженерство и създаването на нови музикални инструменти.
Makerspace или Работилницата ще бъде мястото, в което се предвижда обзавеждане с хардуерно оборудване за физическа работа: лазерни машини за рязане на метал, 3D принтери и други технологични иновации, които посетителине на инкубатора ще могат да ползват за целите на работата си. Robotics training centre или залата за обучение по роботика ще бъде най-атрактивното място за най-малките. Центърът ще разполага с висококачествено оборудване, а обученията, които ще се правят в него ще са систематизирани специално за деца. Предвиждат се и подобни обучения за възрастни.
Инкубаторът за иновации и креативност ще разполага още със зали за обучения, заседателни зали, свободни зони за отдих и почивка и атрактивна кафетерия, разположена на покрива на сградата, която ще разкрива градска панорама.
Колкото до темите, по които може да се търсят решения в инкубатора – те са наистина разнообразни: от IoT (Internet of Things), Embedded devices и роботиката, през музиката и озвучаването, различните аудио-визуални решения, дизайнът, фотографията, медицината, до различните видове изкуства.
„Създавайки тази своеобразна екосистема в центъра на София, ние искаме да постигнем няколко важни цели, сред които - да дадем път на младите предприемачи и малките екипи; да образоваме и помогнем на следващото поколение инженери, дизайнери, изобретатели и други специалисти да осъществят идеите си; да събираме съмишленици, готови да работят за общи цели. Наблягаме и на споделените разходи и инвестиции за развитие, които оптимизират финансите“, коментира съоснователят на Athlon Михайло Николич.
Athlon е дигитална агенция, чиято дейност е между experience design-а и технологичните иновации. Фирмата разполага с три офиса на два континента и един остров. В Ню Йорк дейността на Athlon се фокусира върху user experience и information architecture, в Лондон работата се съсредоточава върху визуалния дизайн и анимация, а офисът в София се занимава с технологични решения и дигитални иновации. Българският екип се състои от мултидисциплинарни специалисти с опит в установени и нови технологии, както и множество платформи.
Организацията включва още творчески отдел, фокусиран върху предложенията за ползваемост и интерактивен дизайн. Athlon отделя значително внимание и достатъчно време на R&D проекти, разполага със собствен open source framework – Silla.IO и се стреми винаги да бъде поне крачка пред новите тенденции. Днес компанията Athlon е спечелила доверието на сериозни международни брандове.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Име на профил
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Арматурист
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
случайно прочетох
Самотата като гориво: разказ от Здравка Евтимова
Октим
Румъния гласува за президент. Един от фаворитите за поста е националист с руски опорки