Най-разумно и отговорно би било да се отложи приемането на новата методика на формиране на такса смет, но да се продължи да се работи в реалистични срокове, да се направят експертни анализи, да се направи сериозно дискутиране с обществеността и чак тогава бихме могли да говорим за 2016-а година за постепенна, плавна промяна на такса смет.
Това обяви пред БНР заместник-кметът по финансовите на Столичната община Дончо Барбалов по повод публичното обсъждане на новите методики за формиране на таксата за битови отпадъци.
Според Барбалов внесената в Министерския съвет методика все още има много грешки, а за обсъждане е трябвало да се предложи документ, който е готов за приемане.
При изработката на правила трябва да се отчита какви отпадъци произвежда замърсителят и социалният елемент, уточни той.
Съгласно Закона за местните данъци и такси от 1 януари 2015 г. масово използваният сега метод - определяне на таксата на база на данъчната основа, няма да е възможно. В методика, разработена от финансовото министерство, се предлагат три варианта за таксата, различни от данъчната основа. Тази методика все още е проект.
Смята се, че чрез промяната на начина на определяне на такса смет тя ще се увеличи за битовите потребители, а бизнесът ще бъде облекчен.
„Да, има нови правила, въпросът е, че няма кой да ги приеме“, коментира председателката на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова по повод очакваната оставка на правителството.
Въпросът ще бъде обсъден в петък от Управителния съвет на сдружението в петък.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България