Вътрешното министерство е разкрило, че един от кандидат-бежанците се е снимал на видеоклип как пребива до смърт човек с метален прът, а след това го застрелва.
Друг беглец от арабска държава признал пред нашите власти, че е лежал в затвор в родината си, защото е убил сестра си, която нарушила религиозните закони, съобщава в. "Труд". Двамата са част от 12-те бежанци, които бяха изгонени от страната като застрашаващи националната сигурност.
За да бъдат избегнати подобни случаи, МВР предлага промяна в процедурата по даване на статут. Ако кандидат е получил отказ, обжалван и потвърден от съд, той няма да има право да кандидатства отново, а ще трябва да напусне страната. В момента има случаи на хора, които се възползват от протяжната процедура и чакат повторно разглеждане на документите на "външен адрес" - извън лагерите.
МВР планира преустройство на лагера в Харманли в център от затворен тип, който да може да приюти около 4000-5000 души. В него ще бъдат настанявани тези кандидати за хуманитарен и бежански статут, които трябва да бъдат проучени допълнително или застрашават по някакъв начин сигурността на страната. Там ще бъдат преместени и всички рискови чужденци, които в момента изчакват решение за статута си извън лагерите. В момента на частни адреси пребивават около 5000 кандидати за статут на бежанци. Част от тях ще бъдат вкарани в затворения център в Харманли, след промяната в закона.
Целите на МВР са да намали броя на хората, които пуска на наша територия до около 1000 на месец. Агенцията за бежанците ще трябва да се произнася доста по-бързо по преписките и да решава по 150 на ден.
От началото на годината от страната са екстрадирани 740 души - нелегално пребиваващи граждани на трети страни.
Тази сутрин започна операция за връщане на други 46 незаконно пребиваващи иракски граждани в страната им. Операцията се провежда и организира от дирекциите „Миграция” и „Международни проекти”, със съдействието на Главна дирекция „Гранична полиция”.
Полетът до Ирак се осъществява съвместно с Гърция, където ще се присъединят още 8 незаконно пребиваващи иракчани. Заплащането на операцията се осигурява от Европейския фонд за връщане.
Иракчаните ще бъдат превозени с полет на правителствения авиоoтряд. Държавният ни самолет ще кацне и в Атина, от където към Багдад ще бъдат екстрадирани и от Гърция още 8 иракчани.
12 от иракчаните имат паспорти, на останалите са осигурени временни документи за пътуване от Иракското посолство. Всичките 46 души са влезли в страната нелегално през турско-българската граница, били са настанени в домовете за временно настаняване в Любимец и Бусманци, след което са поискали да им бъде предоставен хуманитарен статут или статут на бежанец.
След като е установено, че не отговарят на условията за престой и пребиваване у нас, със съдействието на Иракското посолство е организиран чартърен полет. Като граждани на трети страни, на излизане от страната ще им бъде извършена пълна проверка.
Освен чрез Европейския фонд за връщане, България активно участва и в операции за връщане в страните на произход, организирани и съфинансирани от Агенция Фронтекс.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
27.11 2013 в 09:10
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
27.11 2013 в 09:08
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
27.11 2013 в 08:15
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Момче и момиче са открити мъртви в жилище в Благоевград
Мениджър в схемата BETL: Ние също сме жертви на измамата, страхуваме се за живота си
Пътници вървяха пеша по релсите на новооткритото метро в Солун заради инцидент (видео)
Спас Малинов, който оцеля от лавината, погубила 11 души
Истинската зима ограничава грипа, след празниците болните ще се увеличат, каза доц. Кунчев
Дубайските и сръбските валути сред най-търсените за обмен у нас
Истинската зима ограничава грипа, след празниците болните ще се увеличат, каза доц. Кунчев