Мира, която грабна титлата ''Глобален лидер'' на световно състезание по английски

Крис Григоров 07 ноември 2024 в 09:24 880 1

Мира Косева

Снимка Личен архив

Мира Косева от 128 СУ „Алберт Айнщайн“, София

Мира Косева е шестокласничката от 128 СУ „Алберт Айнщайн“, София, която спечели първо място в ниво A1 и престижната титла "Глобален лидер" (Global Winner) за изключителното си представяне на международното състезание по английски език Kangaroo Global Linguistics 2024. Мира се състезава със свои връстници от цял свят на международния кръг, който се проведе в Солун. Тя впечатли журито с креативни идеи, убедителна аргументация и отлично владеене на английски език, за което беше наградена със златен медал, 2 купи и сертификат от директора на KGL Michaеl Carty и от международния координатор на състезанието Mona Siksek. За състезанието шестокласничката се подготви с учителката си Цветанка Николова.

С Мира разговаряме за интереса към английския език, любимите фентъзи романи, сложните учебни програми и мечтата да посети Южна Корея.

Мира, откога е интересът ти към английския език?

Когато бях на около четири години, родителите ми ми донесоха учебник с компакт диск с песни на английски. Много ми хареса и започнах да проявявам интерес към езика. Вероятно ми го бяха донесли от Англия. По-късно се запалих по аудио книгите от поредицата за Хари Потър на Дж. К. Роулинг. Оттогава започнах да говоря и да пиша на английски и днес много често го ползвам.

Интересуваш ли се от историята на езика, от особеностите на културата на хората, които го говорят?

Харесва ми различната култура, особено азиатската и езиците от този регион. Любопитни са ми хората и техните интереси и разбирания, различни са от нашите. Бих искала да науча добре корейски и японски език. Звучат прекрасно и много различно от европейските езици.

Успя ли да завържеш нови познанства на състезанието?

Да, запознах се с много мили хора. С моята съквартирантка Амал от Саудитска Арабия станахме много добри приятелки. Намерих много приятелки от други държави и съм щастлива от това. Иначе щеше да бъде скучно. Преживяването за мен беше истинската награда.

Оценяват ли се успехите на българските ученици и промени ли се отношението към теб след успеха, който постигна?

Отношението към мен не се промени много. Всички бяха много мили и ме поздравиха. Не мисля, че успехите на българските ученици се оценяват толкова много.

Обичаш ли да пишеш?

Не пиша много често. За съжаление, учебният материал е много, както и домашните в VI клас. Нямам много време да пиша и чета, както в IV и V клас. Винаги съм обичала да пиша, най-често на английски. Бих искала да имам повече време за това. Това много ми харесва.

Представяла ли си се като преводач или редактор на английски текстове?

Не съм мислила много за това. Не съм превеждала много текстове извън училище, но да, бих могла да бъда преводач. Поне бих пробвала.

Има ли нещо, с което българския език е по-съвършен или по-хубав от английския?

Много обичам английския, но това не означава, че не харесвам българския. Нашият език е наистина много хубав. В английския думите са по-къси и директни, но пък някои думи в българския език са по-изразителни.

Мира Косева, награждаване, снимка: личен архив

В кои учебни предмети се чувстваш най-комфортно и кои са ти по-трудни?

Мога да кажа, че се справям с историята, най-вече заради добрите учители. Трудно ми е по география, тъй като учебникът е сложно написан.

Какво не ти харесва в нашето образование и би го променила, ако можеше?

Има случаи, в които според хората не е важно доброто образование, а само оценките. Например, ако някой не разбира нещо, понякога не се отделя време то да му се обясни. Отнасят се с него, като че ли е глупав, и се отказват да му обръщат внимание.

Мислиш ли, че в училище се чува мнението на ученика?

Не, за жалост. Нищо няма да се чуе, освен ако няма много ученици, които да го поискат.

Чувстваш ли се различна в класа, в който си?

Не се чувствам много различна и нямам проблеми с това. Повечето учители са малко по-мили към мен, откакто вече имам повече постижения. Това не ме кара да се чувствам много различна, просто го оценявам и това е. Харесвам да съм с приятелите си и когато сме заедно, да научаваме нови неща. Без приятелите ми в училище е много скучно.

Кои са любимите ти книги и автори?

Обичам жанра фентъзи. Любимите ми автори са Сара Дж. Маас , авторка на поредицата „Стъклен трон“ и Мишел Харисън, авторка на поредицата „Щипка магия“. Харесвам главните героини и приключенията, през които преминават.

Имаш ли амбиции да учиш в чужбина?

Да, искам да уча в чужбина, но не защото тук е лошо. Просто искам да имам най-доброто образование, което е възможно.

Има ли инициативи или каузи, които подкрепяш и припознаваш като свои?

Не съм помагала директно, но подкрепям инициативи за опазване на дивата природа, също и каузите на хора, които искат да имат добро образование, но не могат да си го позволят.

Как се забавляваш и развличаш?

Слушам музика и прекарвам време с приятели. Може би най-близко ми е слушането на музика. Това много ми помага да изразя емоциите си, без да го правя по лош начин.

Какво мислиш за времето, прекарвано от учениците в социалните мрежи?

Социалните мрежи не са нещо ужасно лошо, но ако човек ги използва твърде много, може да се пристрасти към тях. Не казвам, че трябва да спре да ги използва, защото все пак може да научи някои неща оттам, а да не ги ползва постоянно.

Имаш ли конкретна цел или мечта в живота, която искаш да постигнеш?

Много искам да посетя Южна Корея, защото много харесвам музиката там. Но не само това. Искам да обикалям света. Затова е важно за мен да имам добро образование и възможностите да го постигна.

    Кристиян Григоров

    Кристиян Григоров е филолог, блогър и музикант. Роден е в Етрополе през 1994 година и по рождение е незрящ и трудноподвижен поради костно заболяване. Книгите, музиката и радиото са спътници на Крис от ранното му детство и определят неговите интереси и творчески посоки на развитие. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите